Skąd wziąć pieniądze na własną firmę? 6 niezawodnych sposobów

2016-11-04 08:19:35

Masz dość pracy na etacie? Załóż własną firmę! Sam pomysł to jednak tylko połowa sukcesu - w biznesie liczy się przecież przede wszystkim kapitał. Tylko skąd wziąć pieniądze na firmę, gdy na koncie same zera? Wypróbuj jeden z 6 najpopularniejszych sposobów finansowania działalności gospodarczej!

Chcesz wziąć los w swoje ręce, porzucając bezpieczną, choć nudną pracę u kogoś, na rzecz własnego biznesu? Jeśli nie posiadasz wystarczających oszczędności na start, wybierz jeden z najłatwiej dostępnych sposobów finansowania działalności gospodarczej.

1. Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe

To stosunkowo nowy sposób pozyskiwania funduszy - w dodatku najkorzystniejszy. Ideą crowdfundingu jest przekazywanie wsparcia pieniężnego z czystej dobroci serca. Osoba mająca pomysł na biznes przedstawia go, starając się przekonać innych, by wspólnie złożyli się na jego realizację. Z góry też musi określić, jaką kwotę potrzebuje zebrać. Zazwyczaj też zapowiada, co w geście podziękowania mogą zyskać osoby, które zdecydują się pomóc.

2. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

Program Firma w AIP jest prowadzony od 12 lat, będąc uznawany przez Ministerstwo Gospodarki za jeden z kluczowych projektów dla polskiej gospodarki. Program jest tanim sposobem na wypróbowanie swoich sił w prowadzeniu własnego biznesu. W cenie 300 zł netto miesięcznie młody przedsiębiorca zyskuje dostęp do narzędzi niezbędnych do startu z własnym biznesem. Ma możliwość wystawiania faktur przez Internet bez wymogu rejestracji własnej działalności gospodarczej. Otrzymuje też obsługę księgową i konsultacje prawnicze.

3. Aniołowie biznesu i Venture Capital

W obu wymienionych przypadkach młody przedsiębiorca może zyskać nie tylko finansowanie, ale i niezbędną wiedzę na temat prowadzenia firmy od osób, które już wykazały, że potrafią zarabiać na własnych pomysłach. Aniołami biznesu są osoby majętne, często znane i cenione w opinii publicznej. Ich pomoc (w tym kontakty biznesowe) bywa niezastąpiona w przypadku młodych osób, które o prowadzeniu firmy wiedzą niewiele. Niestety mentoring tego typu nie należy do najtańszych. Choć w przypadku porażki biznesu startujący przedsiębiorca traci niewiele, to w przypadku powodzenia musi liczyć się z koniecznością przekazania sporej części, a nawet większości zysków swojemu protektorowi.

4. Dotacje z Unii Europejskiej

Choć minęły już czasy, gdy dotacje z UE mógł dostać niemal każdy, kto tylko będzie miał cierpliwość na dopełnienie szeregu formalności, to finansowanie tego typu wciąż jest atrakcyjnym sposobem pozyskiwania kapitału. Niestety, nie można już liczyć na bezzwrotną pomoc, jednak nieoprocentowane pożyczki to nadal świetny start dla przedsiębiorcy bez własnych oszczędności.

5. Dotacje z urzędu pracy

Kwoty udostępniane przez urzędy pracy nie są tak atrakcyjne jak te do zdobycia z dotacji UE. Wciąż to jednak dodatkowe 20 tys. zł, które mogą być znacznym wsparciem w rozwijaniu własnych skrzydeł na rynku gospodarczym. Niestety wymagania urzędów są coraz bardziej rygorystyczne. Z tego powodu osobie bez żadnego doświadczenia zawodowego trudno będzie wykazać, że odniesie sukces w wybranej branży.

6. Kredyt na działalność gospodarczą

Poszukiwania pieniędzy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej najlepiej szukać tam, gdzie mamy szansę na najniższy koszt: pożyczki od rodziny, dotacje unijne czy też państwowe. Niestety rzadko kiedy najbliżsi są skorzy do pożyczania dużych kwot, a na wsparcie rządowe nie dość, że trzeba długo czekać, bo formalności potrafią ciągnąć się miesiącami, to pozyskanie funduszy zawsze wiąże się z koniecznością szczegółowego rozliczania wydatków. A to nie każdemu może odpowiadać. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być kredyt. Oferty pożyczek na start posiadają niemal wszystkie banki, co nie oznacza, że procedury kredytowe w każdej z tych instytucji będą identyczne. W niemal wszystkich przypadkach wymagany będzie odpowiednio przygotowany biznesplan, a czasem nawet poręczenie lub zabezpieczenie innego typu (np. hipoteka). W najlepszej sytuacji znajdują się tzw. "specjaliści" (lekarze, prawnicy, weterynarze, tłumacze przysięgli), w których przypadku banki zwykle stosują uproszczone procedury kredytowe.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam