Ceny mieszkań: jak skutecznie negocjować z deweloperem?

2016-10-06 11:20:26

Czy wiesz, że cena transakcyjna mieszkania deweloperskiego może być nawet o 5-7 procent niższa niż cena ofertowa? Przy skutecznych negocjacjach pozwoli Ci to na zaoszczędzenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wystarczy stosować w rozmowach kilka prostych trików.

W swoich cennikach deweloperzy nigdy nie podają finalnej kwoty, za jaką są gotowi sprzedać mieszkanie. Negocjowanie tak głęboko weszło Polakom w krew, że większość sprzedawców - w tym deweloperów - już na starcie podwyższa stawki, by potem mieć z czego opuścić. Właśnie z tego powodu negocjować trzeba, zwłaszcza przy tak wysokokwotowych zakupach, jak kupno mieszkania, gdzie 100 zł różnicy w cenie metra kwadratowego może oznaczać dla nabywcy kilka tysięcy złotych oszczędności.

Odstaw emocje na bok

Podstawowym błędem popełnianym podczas negocjacji są emocje. Gdy włączymy je do rozmów, nigdy nie będziemy zadowoleni z ich rezultatu. Jeśli zanadto okażemy drugiej stronie, że zależy nam na danym lokalu, sprzedawca to zauważy i nie uda nam się uzyskać takiej zniżki, jakiej byśmy oczekiwali. Nie powinniśmy też okazywać negatywnych uczuć, np. frustracji niekorzystnym dla nas tokiem rozmów. Starajmy się ukryć złość czy niezadowolenie, nawet jeżeli uważamy naszego rozmówcę za osobę niekompetentną. To przecież z nim chcemy wynegocjować korzystniejsze dla nas warunki. Jeśli będziemy wrogo do niego nastawieni, nie zyskamy wiele.

Wiele zależy od etapu sprzedaży

Im wcześniejszy etap budowy, tym bardziej deweloperzy są skłonni do obniżania cen dla potencjalnych nabywców. W końcu to właśnie w tym okresie najbardziej zależy im na pozyskaniu pieniędzy, ponieważ dzięki wpłatom mogą częściowo finansować dalsze etapy budowy. Miejmy na uwadze to, że na początku sprzedaży zainteresowanie nabywców jest najmniejsze, więc to klient stoi na lepszej pozycji negocjacyjnej.

Zbadaj popyt

Przed przystąpieniem do właściwych rozmów, warto zbadać, jakim zainteresowaniem cieszy się dana inwestycja. Jeżeli deweloperowi pozostało tylko kilka niesprzedanych mieszkań, nie będzie skory do obniżek. Jeśli zaś zbliża się termin oddawani budynku do użytkowania, a w posiadaniu dewelopera znajduje się jeszcze 40% lokali, mamy szansę na zdobycie zniżki.

Pokaż ofertę konkurencji

Na negocjacje warto iść razem z osobą towarzyszącą, która będzie ogrywała rolę obiektywnego doradcy, wyliczając wady inwestycji i porównując ją do oferty innego dewelopera. Nie warto jednak przesadzać z negatywnymi wypowiedziami. Naszym zadaniem jest uświadomienie sprzedawcy, że mimo niedociągnięć danego mieszkania zależy nam na jego kupie, ale jeśli uzyskamy "rekompensatę" za te wady. Nie możemy przecież być stratni na transakcji.

Negocjuj dodatkowe usługi

Nasza oszczędność nie musi wynikać bezpośrednio ze zbicia ceny metra kwadratowego mieszkania. Możemy np. wynegocjować tańsze miejsce postojowe, większą komórkę lokatorską albo darmowe przeróbki (wyburzenie niechcianej ścianki czy zmianę położenia gniazdek elektrycznych).

 

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam