Jak tanio i bezpiecznie płacić kartą za granicą?

2016-08-19 09:22:25

Korzystanie z karty na wakacjach może okazać się zgubne dla stanu naszego konta. Oczywiście tylko wtedy, gdy będziemy używać jej w niekontrolowany sposób, posługując się plastikowym pieniądzem tak swobodnie, jak w Polsce.

Karta mieści się w portfelu lepiej niż plik banknotów. W dodatku płacąc nią za zakupy, nie musimy odliczać gotówki, a nawet wymieniać waluty w kantorze. Wystarczy przyłożyć kartę do terminala i z naszego konta ubędzie tyle euro, lir, kun czy funtów egipskich, ile trzeba. I wszystko by się zgadzało, gdyby nie to, że tych złotówek ubędzie znacznie więcej niż wskazywałby na to aktualny kurs walut. Wszystko przez trzy potencjalne koszty:

  • spread, czyli różnicę między ceną zakupu a ceną sprzedaży danej waluty, stosowany do wymiany waluty rozliczeniowej naszej karty na walutę lokalną,
  • prowizję za przewalutowanie - wynosi od 0% do 3% i zwykle dotyczy tylko tańszych pod względem stosowanego spreadu kart Visa,
  • prowizję od dokonania transakcji (zwykle dotyczy tylko wypłat z bankomatów).

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obowiązkowe sprawdzenie, ile kosztować nas będzie obsługa karty za granicą (koszty poszczególnych operacji możemy poznać z tabeli opłat i prowizji naszego banku lub dowiedzieć się o doradcy), to jednak nie wszystko, by móc w spokoju ducha wyjechać do egzotycznych krajów z kartą w ręku. Najpierw powinniśmy się skupić na wyrobieniu w sobie odpowiednich nawyków płatniczych. Oto one:

  • nie spuszczaj karty z oczu, jeśli przekazujesz ją w ręce kasjera, bacznie obserwuj jego zachowanie
  • wpisując PIN, zasłaniaj terminal ręką przed spojrzeniami innych osób
  • nie zapisuj PIN-u w łatwym do znalezienia miejscu
  • nie przechowuj karty ze znaczną ilością gotówki - w razie kradzieży zostaniesz całkowicie bez pieniędzy
  • nie korzystaj z nieznanych bankomatów, chyba że wcześniej upewnisz się, że nie obciążą Twojego konta dodatkową prowizją za używanie maszyny (sprawdź to na stronie operatora danego bankomatu - informację na ten temat znajdziesz na urządzeniu)
  • ustal odpowiednie limity transakcji (optymalna wysokość dziennego limitu wypłat gotówki za granicą powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby)

 

Emilia Kasińska