Zmiany w kredytach studenckich 2016. Nawet 1000 zł miesięcznie

2016-08-28 10:03:12

Nawet 1000 zł miesięcznie - aż tyle mogą otrzymywać od tego roku uczniowie szkół wyższych, decydujący się na tani kredyt studencki. To o 200 zł miesięcznie więcej niż w roku ubiegłym. To jednak nie koniec zmian na lepsze. O kredyt od teraz będzie dużo łatwiej.

Już od 15 sierpnia banki przyjmują wnioski o kredyty studenckie. Od tego roku starać się o tego typu pomoc finansową mogą nie tylko osoby już studiujące, ale także te, które dopiero ubiegają się o przyjęcie na uczelnię wyższą.

Znamy już limit próg dochodu

Nowością jest także wcześniejsze podanie maksymalnego dochodu netto w rodzinie, umożliwiającego uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Do tej pory limit ten był podawany do wiadomości publicznej dopiero po zakończeniu okresu przyjmowania wniosków. Szansę na kredyt mają w tym roku osoby, których dochód w przeliczeniu na członka rodziny nie przekracza 2,5 tys. zł. Oznacza to, że łączny dochód przeciętnego gospodarstwa domowego (2 rodziców + 2 dzieci) może wynosić nawet 10 tys. zł - to bardzo korzystny próg, który umożliwia skorzystanie z taniego kredytu większości osobom uczącym się.

Dlaczego warto?

Kredyt studencki jest jedną z najkorzystniejszych form kredytowania w Polsce. Wszystko ze względu na jego specyficzne zalety:

  • oprocentowanie kredytu jest bardzo niskie (zaledwie 0,875% - połowa stopy redyskontowej NBP),
  • niska wartość rat (kapitał raty stanowi połowę wartości transzy, którą otrzymywał student - jeśli transza wynosiła 800 zł miesięcznie, rata będzie równa 400 zł + odsetki),
  • odsetki kredytobiorca zaczyna spłacać dopiero po upływie dwóch lat od ukończenia studiów.

Do którego banku po tani kredyt studencki?

Przypominamy, że o kredyt studencki można ubiegać się w tylko w następujących bankach:

  • PKO BP
  • Banku Pekao
  • bankach spółdzielczych

Zależnie od banku złożenie wniosku o kredyt studencki może się wiązać z koniecznością poniesienia opłaty przygotowawczej lub/oraz prowizji za pozytywne rozpatrzenie wniosku, a także opłat za wypłaty transz czy obsługi konta osobistego, na który będą wpływać poszczególne transze. Oprocentowanie kredytu będzie już jednak takie same dla każdego - niezależne od woli banku.

Termin składania wniosków na ten rok upływa 31 października.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam