Jak tanio wypłacać pieniądze za granicą?

2016-07-31 13:46:50

Zamierzasz spędzić urlop za granicą? Jeśli jako główne narzędzie płatności wybrałeś kartę, to po powrocie do kraju możesz się wielce zdziwić, ile pieniędzy ubyło z Twojego konta. Zobacz, jak wypłacać pieniądze z zagranicznych bankomatów, by na tym nie stracić.

Polacy wyjeżdżający za granicę, popełniają często jeden błąd - nie sprawdzają, ile kosztuje posługiwanie się kartą w danym kraju. Zwłaszcza - ile kosztują wypłaty pieniędzy z bankomatów. I o ile pobranie euro czy dolarów nie powinno narazić nas na olbrzymie straty, to chcąc pobrać jeny czy liry, musimy się przygotować na spory wydatek.

Podwójne przewalutowanie

Jeżeli posiadamy karę wydaną przez organizację inna niż Visa, nasz główny problem to podwójne przewalutowanie w przypadku płatności kartą i wypłat gotówkowych w lokalnej walucie, innej niż euro i dolary. Euro lub dolary to waluta rozliczeniowa większości kart płatniczych (w tym MasterCard), co oznacza, że wszystkie transakcje w walutach innych są najpierw przeliczane na dolary lub euro, a dopiero potem z dolarów lub euro na złotówki. To oznacza podwójny koszt przewalutowań - dokonywanych 2 razy. Czemu to aż tak ważne? Ponieważ przewalutowania odbywają się po kursach, które niekoniecznie są korzystne dla klientów banków. Czasem tańsza okazuje się wymiana złotówek na walutę kraju docelowego w tanim kantorze - np. jednym z internetowych, które zwykle mają niższe spready niż kantory stacjonarne czy banki.

Prowizja za przewalutowanie

Czy to oznacza, że najtańsze za granica będą karty Visa? Niestety to byłoby zbyt duże uproszczenie. Ze względu na stratę dochodów wskutek zniesienia podwójnych przewalutowań karty Visa w większości banków obłożone są dodatkową opłatą, której zwykle brakuje w przypadku kart innych operatorów. Mowa o prowizji za przewalutowanie, która najczęściej wynosi 3% kwoty transakcji. W ten sposób koszty przewalutowań podczas korzystania z krat różnych operatorów za granicą są zbliżone.

Prowizja od wypłaty gotówkowej

To nie koniec prowizji, na jakie jesteśmy narażeni, korzystając z zagranicznych bankomatów. Nie można nie wspomnieć o standardowej prowizji od transakcji gotówkowych, z jaką spotkać się możemy także w kraju - wypłacając złotówki z bankomatów innych niż urządzenia naszego banku. Opłata tego typu zazwyczaj wynosi 4% wartości pobieranej kwoty.

Zanim wyjedziemy za granicę, sprawdźmy w tabeli opłat i prowizji naszego banku, ile wynoszą poszczególne opłaty za przewalutowanie transakcji i wypłatę gotówki przy użyciu karty. Tylko w ten sposób będziemy mogli odpowiednio dopasować częstotliwość i wysokość wypłat z bankomatów, by zapłacić za nie jak najmniej.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam