Jak poskromić długi? Pożyczka hipoteczna vs karta kredytowa

2016-07-06 13:36:26

Czasem kredyt konsolidacyjny nie jest dokładnie tym rozwiązaniem, które pozwoli nam szybko i tanio pozbyć się bieżących długów. Jeśli zadłużenie opiewa na pokaźną kwotę, warto pomyśleć o pożyczce hipotecznej. Jeśli zaś co miesiąc brakuje nam kilkuset złotych w portfelu, idealnym rozwiązaniem - zamiast popularnej chwilówki - może być karta kredytowa.

Zależnie od tego, jak znaczące długi (pod względem kwotowym) chcesz okiełznać, przywracając stan swojego budżetu domowego do upragnionej równowagi, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań.

Na większe długi: pożyczka hipoteczna

W przypadku zobowiązań, które nie mają charakteru hipotecznego, interesującą alternatywę dla zwykłego kredytu konsolidacyjnego stanowią pożyczki hipoteczne. Są to bez wątpienia najtańsze pożyczki na rynku. Banki oferują klientom niskie oprocentowanie dlatego, że takie pożyczki są zabezpieczane w najskuteczniejszy z możliwych sposobów: hipoteką na nieruchomości. Pożyczki hipoteczne można zaciągać na dowolny cel i na długi okres czasu.

Z pomocą takiej pożyczki jesteśmy w stanie szybko spłacić bardziej palące zobowiązania. Trzeba jednak pamiętać, aby dokładnie obliczyć koszty wszystkich zadłużeń po to, by określić, ile zyskamy na ich wcześniejszej spłacie i jak długoterminowe raty pożyczki hipotecznej będą się odbijać na naszym budżecie domowym.

Karta kredytowa: szybka pomoc w drobnych sprawach

Sposobem na tani kredyt, które pomoże nam szybko spłacić inne zobowiązanie, może być również limit na karcie kredytowej. Daje nam on dostęp do darmowych środków, ale tylko pod warunkiem, że oddamy je w wyznaczonym przez bank terminie (w okresie bezodsetkowym). Wysokość limitu na karcie kredytowej zależy od sytuacji finansowej i dochodów jej użytkownika. Nawet jeśli nie są one jednak zbyt wysokie, to zwykle i tak możemy liczyć kwotę rzędu 2000-3000 zł, która z pewnością pomoże nam w szybkiej spłacie bieżących zobowiązań.

Trzeba jednak pamiętać, że karta kredytowa jest rozwiązaniem dla osób umiejących zapanować nad swoimi finansami i posiadających stałe dochody. W innym przypadku jej bezmyślne wykorzystanie może skutkować dodatkowym niepożądanym zadłużeniem.

Taktykę dopasuj do swoich potrzeb

Kredyt konsolidacyjny to produkt stworzony z myślą o ułatwieniu kredytobiorcom życia. Ceną takiej pomocy są jednak dodatkowe koszty. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego typu produktu, to zawsze możemy skorzystać z innych wymienionych opcji. Ich skuteczność zależeć będzie jednak od takich czynników jak:

  • nasza sytuacja finansowa (w tym: regularne dochody),
  • poziom zadłużenia (kwota miesięcznych obciążeń kredytowych),
  • bieżące zaległości w spłacie zadłużenia.

Ewentualne decyzje należy podejmować tylko po uwzględnieniu tych elementów.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam