Kantor walutowy dla frankowca - gdzie w Internecie najtaniej wymieniać złotówki?

2015-11-12 15:10:13

Kredyt walutowy to obciążenie na lata. O tym, jak wielu niemiłych niespodzianek potrafi przysporzyć, doskonale wiedzą frankowcy. Aby nieco zmniejszyć koszty obsługi zadłużenia, wielu z nich decyduje się wymieniać złotówki na franki przez Internet - bo tak jest najtaniej. Sprawdziliśmy, który z e-kantorów oferuje obecnie najatrakcyjniejsze kursy wymiany.

Na rynku pojawia się coraz więcej e-kantorów, warto więc sprawdzić, czy ich stawki są konkurencyjne i z którego z nich warto korzystać, wymieniając waluty. Pamiętajmy również, że podobnie jak w tradycyjnych kantorach w tych internetowych kursy można negocjować.

Sprawdź też: Nie masz na ratę we frankach? Ogłoś upadłość konsumencką

Wymiana przez Internet najbardziej opłacalna?

W sierpniu 2011 roku wprowadzona została tzw. ustawa antyspreadowa, co zrewolucjonizowało rynek kredytów walutowych. Dzięki niej bank zobowiązany jest umożliwić klientom spłatę kredytów poprzez samodzielnie kupioną walutę. Posiadacze kredytów walutowych mogą więc wpłacić na swoje konto kredytowe franki czy euro, które nabyli w tańszym kantorze. Często okazuje się, że kantory internetowe oferują niższy spread, czyli korzystniejszą różnicę między kupnem a sprzedażą waluty, niż ten, który oferują banki.

Gdzie najtaniej wymienić złotówki?

Sprawdziliśmy, w którym kantorze internetowym najlepiej wymienić franki. Zakładając, że kredytobiorca spłaca zobowiązanie hipoteczne we frankach szwajcarskich, płacąc ratę w wysokości 500 franków. Podkreślany, że kurs wymiany ma miejsce 12 listopada 2015, w dniu przygotowywania tego artykułu.

Sprawdź też: Sprzedaż mieszkania z kredytem we frankach

Sprawdźmy teraz, jak kształtuje się kurs franka w najpopularniejszych serwisach wymiany walut on-line. By liczby przełożyć na realny zysk, pokażemy też, ile wyniesie nas rata, jeśli skorzystamy z przelicznika poszczególnych e-kantorów. Zakładamy, że chcemy kupić 500 franków szwajcarskich.

KantorKurs sprzedażyCena zakupu 500 CHF
Porównanie kursów wymiany CHF w kantorach internetowych
internetowykantor.pl3,9516 PLN1 975,80 PLN
cinkciarz.pl3,9357 PLN1 967,85 PLN
walutomat.pl3,9299 PLN1 964,95 PLN

Z powyższego zestawienia wynika, że kursy franka szwajcarskiego są w kantorach internetowych dość zbliżone. Nie zapominajmy jednak, że kredyt hipoteczny będziemy spłacać przez długi czas, więc nawet niewielka różnica w racie miesięcznej może się przełożyć na duży zysk na przestrzeni lat - o ile wybierzemy dobry e-kantor.

Żaneta Pilarska