Zmiana zabezpieczenia kredytu hipotecznego - jak jej dokonać i ile kosztuje?

2015-12-07 08:50:32

Kredytobiorcy, którzy chcą zabezpieczyć kredyt hipoteką, muszą sprostać wielu czasochłonnym formalnościom. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zechcą zmienić zabezpieczenie hipoteczne wskutek zamiaru sprzedaży obecnego mieszkania czy domu. Sprawdź, ile to będzie kosztować.

Kredyty hipoteczne zaciągamy najczęściej na 20-25 lat. W tym czasie może się zdarzyć, że zechcemy kupioną z pomocą banku nieruchomość sprzedać, np. po to, by zmienić mieszkanie na większe. Nie trzeba wówczas zwracać całego długu wobec banku - można nadal spłacać raty, choć wiąże się to z koniecznością przeniesienia zabezpieczenia hipotecznego. Niestety, jest to opcja płatna, a na samą zmianę przedmiotu zabezpieczenia czeka się czasem wiele tygodni.

Sprawdź też: Jak sprzedać mieszkanie drożej? 5 podstawowych trików

W praktyce każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, stąd trudno jednoznacznie sprecyzować, ile taka procedura będzie trwała, niemniej czas ten nie powinien się różnić od okresu, jaki potrzebny jest na dopełnienie formalności przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego. Warto przy tym zaznaczyć, że klient, który zechce przenieść hipotekę, musi liczyć się z tym, że bank na nowo dokona oceny jego zdolności kredytowej, a także oszacuje wartość proponowanego zabezpieczenia kredytu.

Co trzeba dostarczyć do banku?

Procedura związana ze zmianą zabezpieczenia hipotecznego wygląda niemal identycznie jak w przypadku ustanawiania hipoteki po raz pierwszy. Aby bank mógł na nowo dokonać oceny zdolności finansowej kredytobiorcy oraz zweryfikować stan prawny i wartość nieruchomości, która ma stanowić zabezpieczenie, należy dostarczyć takie dokumenty jak:

  • wniosek kredytowy, w którym zaznaczymy zmiany, o jakie wnioskujemy,
  • zaświadczenie potwierdzające uzyskiwane zarobki,
  • dokumenty dotyczące stanu prawnego nieruchomości, na której ma zostać ustanowiona hipoteka (to, jakich dokumentów będzie wymagał bank, zależy od rodzaju nieruchomości).

Sprawdź też: Sprzedaż mieszkania z kredytem - nie taka łatwa rzecz

Ile to kosztuje?

Jeśli bank zgodzi się na przeniesienie hipoteki, do umowy kredytowej zostanie sporządzony aneks, który może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Skąd takie kwoty? Niektóre banki dla tego typu operacji ustaliły procentową prowizję (np. 2%) od kwoty kapitału kredytu pozostałego do spłaty. Oznacza to, że przykładowo za przeniesienie hipoteki w przypadku, gdy mamy do spłacenia jeszcze 200 tys. zł kredytu, zapłacić możemy aż 4 tys. zł! Co więcej, zapłacimy też za wszelkie czynności wykonywane przez bank przy ponownej analizie wniosku (np. za wycenę nieruchomości - koszt od 200 zł do nawet 1000 zł). Na szczęście większość banków stosuje jednak ujednoliconą dla wszystkich opłatę (wyrażoną kwotowo, nie procentowo) za przeniesienie zabezpieczenia, która nie przekracza 1000 złotych.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam