Z jakimi dokumentami po kredyt MdM na mieszkanie z rynku wtórnego?

2015-09-08 10:25:27

Od września obowiązuje znowelizowana wersja programu Mieszkanie dla Młodych. Nowe zasady pozwalają na pozyskanie dopłaty budżetowej na zakup nieruchomości nie tylko od dewelopera, ale także z rynku wtórnego. Przyjrzeliśmy się zatem, jakie dokumenty będą musieli przygotować beneficjenci programu, wybierający się do banku po kredyt hipoteczny MdM na mieszkanie z drugiej ręki.

W przypadku osób, które chcą kupić nieruchomość z rynku wtórnego na kredyt w ramach MdM-u, banki będą wymagać standardowych zestawów dokumentów. Formalności obowiązujące zarówno osobę zainteresowaną zwykłym kredytem hipotecznym, jak i tym z dopłatą, okazują się więc podobne. Różnicą będzie w zasadzie jedynie wniosek o dofinansowanie wkładu własnego (ze środków pochodzących z Funduszu Dopłat), który będą musieli złożyć przyszli beneficjenci programu MdM do Banku Gospodarstwa Krajowego za pośrednictwem swojego przyszłego kredytodawcy.

Rodzaje dokumentów potrzebnych do kredytu

Przed udzieleniem kredytu hipotecznego banki wymagają, aby wnioskujący o udzielenie finansowania przedłożył kilka rodzajów dokumentów, które pozwalają potwierdzić:

  • tożsamość wnioskodawcy,
  • dochody uzyskiwane przez wnioskodawcę,
  • stan (faktyczny, prawny) kredytowanej nieruchomości.

Niekiedy możemy zostać dodatkowo poproszeni o przedstawienie dokumentów związanych ze spłatą posiadanych zobowiązań kredytowych. Będzie tak np. wówczas, gdy naszą zdolność kredytową psuje dopiero spłacona (przedterminowo) pożyczka. Mimo że dług już został uregulowany, dane o całkowitej spłacie mogły jeszcze nie zostać przesłane do BIK-u. Bank, w którym ubiegamy się o kredyt hipoteczny, nadal będzie widział obciążającą nasz domowy budżet ratę, mimo że już jej się pozbyliśmy.

Potwierdzenie tożsamości

Sam dowód tożsamości może nie wystarczyć, by pożyczyć pod hipotekę. Zazwyczaj będziemy musieli wylegitymować się dodatkowo drugim dokumentem czy okazać dodatkowe zaświadczenie (np. o zameldowaniu). By zweryfikować dane osobowe (a także stan cywilny) wnioskodawcy, bank wymagał będzie:

  • dowodu osobistego,
  • paszportu lub
  • prawa jazdy,
  • skróconego odpisu aktu małżeństwa.

Sprawdź też: Brak adresu zameldowania na dowodzie a kredyt hipoteczny

Potwierdzenie dochodów

To, jakich dokumentów dochodowych będzie wymagał bank od wnioskodawcy, zależy przede wszystkim od źródła jego zarobków. Tak jak to było przy potwierdzaniu tożsamości, i w tym przypadku jeden dokument to zwykle za mało - najczęściej bank poprosi o kilka. Od etatowców wymagane są zazwyczaj:

  • wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie (z 3 lub 6 ostatnich miesięcy),
  • zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy (z 3, 6 lub 12 ostatnich miesięcy), dostarczone na druku bankowym,
  • PIT za poprzedni rok podatkowy zatwierdzony przez urząd skarbowy (jeśli PIT wysyłaliśmy elektronicznie, wystarczy dołączyć urzędowe potwierdzenie odbioru - UPO - lub wydrukować z historii konta potwierdzenie otrzymania przelewu zwrotu podatku z US).

Niekiedy może być wymagane również okazanie umowy o pracę, choć będzie to potrzebne głównie w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony.

Dokumenty związane z kredytowaną nieruchomością

Wśród dokumentów, które potrzebne będą do uzyskania kredytu na zakup mieszkania z rynku wtórnego, znajdują się m.in: odpis z księgi wieczystej, umowa przedwstępna nabycia mieszkania i wycena nieruchomości.

Czytaj więcej: Kredyt na mieszkanie z rynku wtórnego: dokumenty wymagane przez bank

Warto pamiętać, że każdy z banków ustala listę dokumentów wymaganych do kredytu hipotecznego we własnym zakresie. Mimo że spisy te są podobne, to jeśli mamy problem z dostarczeniem jednego zaświadczenia, nie oznacza to kresu marzeń o własnym mieszkaniu. Może się okazać, że inny bank pozwoli wymienić ten dokument na inny bądź nie zażąda go w ogóle.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam