Kobieta na macierzyńskim też ma szansę na kredyt hipoteczny

2015-07-06 14:23:33

Istnieją powody, dla których z radością przerywamy swoją aktywność zawodową. Jest tak przede wszystkim w przypadku narodzin potomka. Niestety okres urlopu macierzyńskiego to także czas, w którym młode mamy zarabiają mniej, przy czym pojawia się ryzyko, że nie powrócą już do pracy. Czy wpłynie to na ich szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego?

Urlop macierzyński trwa co najmniej 14 tygodni. Jeśli młode małżeństwo chciałoby w tym czasie zaciągnąć kredyt hipoteczny, może napotkać trudności. Część kredytodawców postrzega bowiem dochody młodej matki jako mniej wiarygodne, a niektórzy z nich w ogóle nie biorą ich pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Można znaleźć jednak kilka banków, które są bardziej łaskawe dla kobiet przebywających na urlopie macierzyńskim.

Sprawdź także: Stan cywilny wpływa na zdolność kredytową!

Jak banki traktują dochody młodej mamy?

Sprawdziliśmy, które banki dają szansę na kredyt mieszkaniowy młodym mamom, przebywającym na urlopie macierzyńskim. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo:

Bank

Czy kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim może uzyskać kredyt hipoteczny?

Czy urlop macierzyński może wpływać na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym a urlop macierzyński

Bank BGŻ BNP Paribas

TakTak

Bank BPH

Tak

Nie

Bank PekaoTak, jeśli wnioskodawca oświadczy, że po okresie urlopu macierzyńskiego wraca do pracyTak, jeśli wnioskodawca oświadczy, że po okresie urlopu macierzyńskiego wraca do pracy, to do kosztów utrzymania zostanie doliczony koszt zastępczej opieki nad dzieckiem.

Bank Zachodni WBK

TakNie - w przypadku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
Credit Agricole

Tak, jeśli posiada umowę o pracę na czas nieokreślony

Nie
eurobankTak

Wniosek rozpatrywany indywidualnie

ING Bank Śląski

Tak

Tak. Dochód wnioskodawcy przebywającego na urlopie macierzyńskim może zostać przyjęty do wyliczenia zdolności kredytowej.

PKO Bank Polski

TakWniosek rozpatrywany indywidualnie

Gdzie łatwo o kredyt?

Wnioskodawcom o przedstawionym profilu najłatwiej o kredyt będzie w:

  • Banku BPH,
  • Banku Zachodnim WBK,
  • Credit Agricole.

W przypadku ofert tych banków zdolność kredytowa młodej mamy (wyliczona na podstawie pobieranego przez nią zasiłku) nie powinna być zmniejszona przez fakt przebywania na urlopie macierzyńskim. Nie każdy bank będzie taki wyrozumiały w stosunku do kobiet, co do których zachodzi ryzyko, że po zakończeniu urlopu nie wrócą do pracy. Część banków zastrzega również, że podczas wyliczania zdolności kredytowej może wziąć pod uwagę tylko część dochodów wnioskodawczyni. 

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam