Za stary na kredyt? O ograniczeniach wiekowych przy kredytach hipotecznych

2015-07-06 12:44:28

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata. Nie zawsze bank będzie jednak skłonny pożyczyć pieniądze na 30 lat. Problemy ze skorzystaniem z tak długiego okresu spłaty kredytu hipotecznego mogą mieć już 50-latkowie. Sprawdź, jakie ograniczenia wiekowe funkcjonują w poszczególnych bankach.

Choć Komisja Nadzoru Finansowego stale dąży do ograniczenia okresu kredytowania, tak długiego w przypadku kredytów hipotecznych, te wciąż są chętnie zaciągane przez Polaków nawet na 30 lat. Nie każdy jednak będzie mógł skorzystać z tak długiego czasu spłaty. Wynika to z ustalanych przez banki ograniczeń wiekowych, które wymuszają konieczność uregulowania zadłużenia najczęściej przed ukończeniem przez kredytobiorcę 70 lat.

Wiek wpływa na zdolność kredytową

Dla dojrzałych osób (np. 50-latków) ubiegających się o kredyt hipoteczny limity wiekowe dla kredytobiorców, obowiązujące w poszczególnych bankach, mogą stanowić poważne utrudnienie w pożyczeniu potrzebnej kwoty na dłuższy okres. Niestety, wiek wpływa na zdolność kredytową. I mowa nie tylko o zwiększającym się wraz z wiekiem ryzyku nieodzyskania pieniędzy przez wierzyciela. To wszakże można ograniczyć odpowiednią polisą na życie. Trzeba mieć na uwadze jednak i to, że w ocenie zdolności kredytowej może zostać uwzględniony potencjalny spadek dochodów kredytobiorcy po przejściu na emeryturę, a nawet grożące problemy z utrzymaniem lub zdobyciem zatrudnienia w wieku przedemerytalnym.

Najpopularniejszy okres kredytowania to 25-35 lat

Sprawdźmy, jak prezentują się wymagania banków w stosunku do wieku głównego kredytobiorcy, chcącego pożyczyć na zakup mieszkania lub budowę domu.

Kredyt mieszkaniowy a ograniczenia wiekowe

Bank

Maksymalny wiek głównego kredytobiorcy w chwili spłaty ostatniej raty

Alior Bank

80 lat

Bank BGŻ BNP Paribas

75 lat (pozostałe przypadki rozpatrywane indywidualnie)

Bank BPH

80 lat, pod warunkiem że:

  • współkredytobiorcami są dzieci kredytobiorcy (i ich dochody zostały uwzględnione przy ocenie zdolności kredytowej) lub

  • LtV netto nie przekracza 50%

Bank Pekao

70 lat

Bank Pocztowy

80 lat

Bank Zachodni WBK

brak ograniczeń, ale jeśli okres kredytowania i wiek kredytobiorcy przekracza 70 lat, wymagane jest wykupienie ubezpieczenia na życie

Credit Agricole

70 lat

Deutsche Bank

70 lat

eurobank

70 lat

Getin Bank

80 lat

ING Bank Śląski

70 lat w przypadku kredytobiorcy z najwyższym dochodem (pozostałe wnioski rozpatrywane indywidualnie)

mBank

70 lat

Millennium Bank

75 lat

PKO Bank Polski

brak ograniczeń (wnioski rozpatrywane indywidualnie)

Raiffeisen Polbank

70 lat

Banki dla seniorów

Z przedstawionego zestawienia wynika, że najbardziej przyjazne dla seniorów zainteresowanych długim okresem kredytowania są:

  • Alior Bank,
  • Bank BPH,
  • Bank Pocztowy,
  • Getin Bank.

W wymienionych bankach nawet osoby tuż po pięćdziesiątce nie powinny mieć problemów z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na niemal 30 lat. Dodajmy jednak, że kredytodawcy często godzą się na podwyższenie maksymalnego wieku kredytobiorcy w chwili spłaty ostatniej raty w przypadku ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń. Najczęściej spotykanym wymogiem jest konieczność wykupienia polisy na życie z cesją na rzecz banku (np. Bank Zachodni WBK).

Nie warto korzystać z długiego kredytowania

Im dłuższy okres kredytowania, tym wyższa suma wszystkich naliczonych odsetek. Bardziej opłacalne jest zatem zaciąganie kredytów na krótszy okres. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie zwiększa wysokość miesięcznych rat, a także ujemnie wpływa na zdolność kredytową wnioskodawcy.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam