Jaką formę opodatkowania wybrać? Poradnik

2015-06-25 12:24:18

Przedsiębiorca posiadający firmę lub ją zakładający znajduje się w o tyle dobrej sytuacji, że sam może wybrać formę i sposób opodatkowania. Może zdecydować się na kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowanie na zasadach ogólnych lub podatek liniowy. Sposób opodatkowania to wybór cyklu rozliczenia się z urzędem skarbowym z tytułu zaliczki na podatek. Oto kilka porad, pomocnych przy wyborze formy opodatkowania.

Forma rozliczania podatku dochodowego to ważny wybór dla przedsiębiorcy, ponieważ dzięki niemu podatnik może mieć znaczący wpływ na wysokość zobowiązania wobec fiskusa.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to jedna z mniej skomplikowanych form opodatkowania. Podatnik korzystający z tego rodzaju rozliczania płaci każdego miesiąca z góry określoną kwotę, niezależnie od zysków i kosztów poniesionych w tym okresie. Jest to korzystny sposób opodatkowania w przypadku firm, których dochody nie przekroczą pierwszego progu podatkowego – czyli 85 528 zł w ciągu roku. Wtedy stawka podatku wyniesie dla nich 18%. 

Kartę podatkową jako sposób rozliczania powinni wybrać przedsiębiorcy ponoszący spore wydatki. Rozchody można zgodnie z przepisami ustawy o PIT zaliczyć do kosztów, dzięki temu niższa będzie podstawa opodatkowania i firma zapłaci mniejszy podatek.

Niestety wadą tej formy rozliczania jest to, iż podatek trzeba płacić niezależnie od dochodów, więc nawet wówczas, gdy przedsiębiorca nic nie zarobił. Kartę podatkową można stosować tylko w około 100 branżach.

Podatek liniowy

Podatek liniowy jest korzystny dla przedsiębiorców uzyskujących dochody przekraczające kwotę pierwszego progu podatkowego, czyli 85 528 zł. W tej formie rozliczania podatek jest stały i wynosi 19%. W przypadku podatku liniowego podstawę opodatkowania zmniejszają poniesione w ramach działalności wydatki.

Wadą tego sposobu rozliczania jest niemożność skorzystania z ulg podatkowych i rozliczania się wspólnego z małżonkiem. Dodatkowym utrudnieniem przy podatku liniowym, zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw, jest także konieczność prowadzenia księgowości.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest korzystny dla przedsiębiorców szukających niskiej stawki podatku. Zgodnie z przepisami, zależnie od rodzaju prowadzonej działalności, podatek wynosi 3%, 5,5% lub 8,5% przychodu. W nielicznych przypadkach stawki te mogą być wyższe i wynosić 17% albo 20%.

Ta forma rozliczania jest korzystna dla firm mających niskie koszty, ponieważ podatek ewidencjonowany jest naliczany od przychodu. Dodatkowo ryczałt mogą wybrać tylko przedsiębiorcy, którzy nie przekroczą określonej kwoty limitu, tzn. 150 000 euro w przeliczeniu na złotówki.

Emilia Kasińska