Zakładamy salon fryzjerski: poradnik

2015-08-18 09:20:21

Fryzjer jest jednym z najstarszych zawodów świata, któremu ponadto raczej nie grozi kres popularności. Widmo wysokich zarobków przyciąga wiele chętnych, przedsiębiorczych osób, próbujących odnieść sukces z nożyczkami w ręku. Jeśli jesteś jedną z nich, sprawdź, jakie kroki podjąć, by założyć własny salon.

Coraz więcej chętnych przyucza się do zawodu fryzjerskiego i o dziwo coraz większe sukcesy w tym zakresie uzyskują mężczyźni. Dzisiejszy salon fryzjerski nie specjalizuje się jedynie w obcinaniu włosów czy ich modelowaniu. Swoim charakterem częściej przypomina mini SPA, oferując klientom (a przede wszystkim: klientkom) możliwość przejścia istnej metamorfozy. Salony ponadto łączą na jednej przestrzeni różne typy usług kosmetycznych. Nic więc dziwnego, że założenie zakładu, który odniesie sukces, wymaga wszechstronnej wiedzy, biznesowej żyłki i... sporych nakładów finansowych.

Najczęściej jednoosobowa działalność

Profesja fryzjerska należy do zawodów usługowych i nie jest regulowana prawnie. Każdy, kto ma odpowiednie kwalifikacje oraz kapitał, może założyć salon fryzjerski. Jego prowadzenie może przyjąć różne formy działalności gospodarczej, najczęściej jest to jednak jednoosobowa działalność gospodarcza, będąc jednocześnie najprostszym sposobem prowadzenia biznesu. Przy większym zatrudnieniu i wyższych obrotach dobrym rozwiązaniem jest założenie spółki kapitałowej.

Sprawdź też: Ceny ubezpieczeń lokali użytkowych

Jednoosobowe prowadzenie salonu fryzjerskiego jest najmniej skomplikowane, a jego właściciel ma pełną kontrolę nad biznesem. Również prowadzenie finansów jest stosunkowo proste, ponieważ formalności ograniczone są do niezbędnego minimum. Przy tego rodzaju działalności nie jest wymagany wkład własny. W przypadku spółki cywilnej założycieli musi być minimum dwóch. Spółka tego typu nie podlega rejestracji w KRS.

PKD dla salonu fryzjerskiego to 96.02 Z.

Forma opodatkowania

Decydując się na założenie zakładu fryzjerskiego, czyli na prowadzenie działalności gospodarczej, należy również wybrać formę opodatkowania, o czym decydujemy, dokonując wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do dyspozycji fryzjerów pozostają:

 • zasady ogólne,
 • podatek liniowy,
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
 • karta podatkowa.

Najprostszym sposobem dla niewielkich zakładów fryzjerskich jest karta podatkowa, ponieważ prowadzący taką działalność nie musi prowadzić żadnych ksiąg, ani składać zeznań podatkowych, a także wpłacać zaliczek na podatek dochodowy. W przypadku ryczałtu właściciel salonu odprowadza podatek w wysokości 8,5% od kwoty przychodu - bez kosztów uzyskania przychodu. Podatek liniowy wynosi z kolei 19%, niezależnie od dochodów firmy. W przypadku zasad ogólnych przedsiębiorca ma największe możliwości w zakresie obniżania podatku (18/32%), stosując ulgi i odliczenia.

Jakie warunki powinien spełniać lokal?

Lokal, w którym zamierzamy prowadzić zakład fryzjerski, powinien:

 • być odrębnym budynkiem lub wyodrębniona jego częścią,
 • posiadać oddzielne wejście do zakładu,
 • być wyposażony w umywalki z ciepłą i zimną wodą,
 • posiadać pomieszczenie dla oczekujących klientów,
 • posiadać wydzielone miejsce do spożywania posiłków,
 • posiadać pomieszczenie lub szafy do składowania preparatów kosmetycznych,
 • uzyskać zgodę Sanepidu.
Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam