5 sposobów na tańsze ubezpieczenie mieszkania

2015-06-18 18:57:56

Teoretyczny wzrost liczby mieszkań w Polsce nijak ma się do zwiększania liczby wykupywanych polis mieszkaniowych. Niestety - wciąż wielu Polaków oszczędza na ubezpieczeniach nieruchomości, a przecież ta nie musi być droga. Oto 5 sposobów na tańszą polisę mieszkaniową.

Najczęstszą przyczyną rezygnacji z polisy mieszkaniowej jest jej zbyt wysoka cena. Tak jednak być nie musi. Oto 5 sposobów na obniżenie kosztów ubezpieczenia mieszkania.

1. Inwestycja w zabezpieczenia

Im bezpieczniejszy dom, tym mniej policzy sobie ubezpieczyciel za jego ochronę. Do domowych zabezpieczeń, których posiadanie gwarantuje zniżkę w wysokości składki ubezpieczenia mieszkania, należą:

  • systemy alarmowe,
  • całodobowy dozór,
  • drzwi przeciwwłamaniowe,
  • blokady antywyważeniowe w drzwiach zewnętrznych,
  • kraty w oknach,
  • szyby antywłamaniowe (co najmniej klasy P3),
  • rolety antywłamaniowe.

Już za same drzwi antywłamaniowe z odpowiednim certyfikatem firma ubezpieczeniowa może zaproponować nam zniżkę od 10% do 15%. Natomiast 20% zniżki otrzymamy, posiadając w mieszkaniu system alarmowy, który jest podłączony do grupy interwencyjnej. 30% zniżki na polisę mieszkaniową mogą zyskać właściciele nieruchomości na obszarach strzeżonych lub objętych nadzorem pracownika ochrony.

2. Ubezpieczenie w pakiecie

Posiadając polisę na życie lub OC, AC pojazdu, warto zapytać naszego agenta o oferowane zniżki przy wykupieniu dodatkowo także ubezpieczenia mieszkania. Z ubezpieczeniem samochodu mamy szansę otrzymać nawet do 20% dodatkowych zniżek.

3. Wybierz elementy ochrony

Oczywiście każdy, ubezpieczając swoje mieszkanie, szuka oferty z jak najszerszym zakresem ochrony. Takie ubezpieczenia są jednak z reguły drogie i obejmują także sytuacje, które naszego mieszkania nie dotyczą, np. powódź w przypadku mieszkania na 8 piętrze. Dodatkowo warto zastanowić się, co chcemy w naszym domu ubezpieczyć - powinny to być rzeczy najcenniejsze, ponieważ tylko te skuszą złodzieja. Ubezpieczmy się na taką kwotę, na jaką wyceniamy najdroższe przedmioty.

4. Zadbajmy o bezszkodowość

Za każdym razem, gdy wykupujemy jakąkolwiek polisę, ubezpieczyciel sprawdza naszą bezszkodowość. Historia naszego ubezpieczenia ma wpływ na otrzymane zniżki, czyli wysokość składki. Dzięki temu, że nie zgłosimy małych szkód w trakcie trwania ubezpieczenia, możemy liczyć nie tylko na utrzymanie dotychczasowej składki, ale także na jej obniżenie.

5. Zakup polisy przez Internet

Szukając polisy mieszkaniowej, warto przejrzeć oferty dostępne w Internecie, są one często tańsze od tych proponowanych w placówkach ubezpieczeniowych lub u agentów. Za zakup polisy mieszkaniowej przez Internet możemy otrzymać nawet 10% zniżki. 

Renata Grochowska