Niska zdolność kredytowa a kredyt mieszkaniowy

2015-06-19 14:25:47

Kredyt hipoteczny to często dla młodych osób jedyna szansa na własne M. Trzydziestoletni Polacy często stoją dopiero u progu kariery zawodowej, osiągając niepewne dochody, więc banki nie patrzą na nich przychylnym okiem z powodu niskiej zdolności kredytowej. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by zwiększyć szansę na kredyt mieszkaniowy.

Zdolność kredytowa to predyspozycje kredytobiorcy do spłacania zaciągniętego zobowiązania. Teoretycznie obliczana jest na zasadzie różnicy dochodów netto i stałych wydatków. W praktyce ma na nią wpływ także rodzaj umowy, w ramach której zatrudniony jest wnioskodawca, jego wykształcenie, a nawet stan cywilny. Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników. Są to przede wszystkim: wysokość uzyskiwanych dochodów, liczba osób na utrzymaniu, ponoszone przez kredytobiorcę opłaty itp. Każdy bank ma swój własny sposób na określanie zdolności kredytowej, choć robi to na podobnych zasadach.

Spłać swoje zobowiązania

Zanim zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy, warto przeanalizować swoje dochody, ponoszone wydatki i sprawdzić w kalkulatorze internetowym swoją zdolność kredytową. Zwiększyć szanse na kredyt możemy, pozbywając się drobnych zobowiązań, jeśli je posiadamy. Do takich należą kredyty gotówkowe, raty za sprzęt RTV, AGD, a także karty kredytowe.

Każde obciążenie budżetu domowego negatywnie wpływa na szacowaną zdolność kredytową, bowiem dla banku oznacza dodatkowe wydatki. Posiadane karty kredytowe, nawet nieużywane, stanowią ryzyko nadmiernego zadłużania się przez kredytobiorcę w przyszłości - dlatego warto się ich pozbyć.

Poszukaj współkredytobiorców

W sytuacji, gdy bank nie chce nam udzielić kredytu mieszkaniowego ze względu na niską zdolność kredytową, możemy spróbować pożyczyć we dwójkę, trójkę itp. Dołączenie dodatkowego kredytobiorcy, np. rodzica, rodzeństwo lub partnera, może pomóc w uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Ważne jednak, by oni również posiadali zdolność kredytową.

Zadbaj o historię kredytową w BIK-u

Zanim zdecydujemy się na kredyt mieszkaniowy, warto zadbać o pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Każdy terminowo spłacany kredyt lub terminowo obsługiwane zadłużenie na karcie kredytowej kreuje nasz wizerunek solidnego dłużnika. Ma to duży wpływ na uzyskanie kolejnego kredytu, ponieważ bank przed jego udzieleniem sprawdza naszą wiarygodność właśnie w BIK-u. Osoby bez historii kredytowej są traktowane przez banki jako wnioskodawcy podwyższonego ryzyka. 

Uzbieraj na wkład własny

Aby uzyskać kredyt mieszkaniowy w banku, musimy mieć wkład własny. Obecnie to 10%. Warto zaoszczędzić te pieniądze lub je pożyczyć od znajomych, ponieważ wtedy zwiększamy swoją zdolność kredytową, a także szanse na kredyt. W przypadku, gdy nie mamy możliwości zdobycia potrzebnej sumy, możemy skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, o ile spełniamy warunki MdM-u.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam