Kredyt na dom bez zdolności kredytowej

2015-06-16 15:35:25

Własny dom daje poczucie bezpieczeństwa rodzinie. W dzisiejszych czasach kupno własnej nieruchomości z oszczędności często nie jest możliwe, dlatego jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest wzięcie kredytu hipotecznego. Co jednak, gdy brakuje nam zdolności kredytowej na dom?

Zdolność kredytowa jest pierwszym, najważniejszym krokiem do uzyskania każdego kredytu, również hipotecznego. W sytuacji, gdy większość Polaków pracuje za najniższą krajową lub na tzw.umowach śmieciowych, droga do nabycia wymarzonego domu może być jednak trudniejsza, ale nie całkowicie zamknięta. Jest kilka sposobów na uzyskanie kredytu hipotecznego pomimo niskiej zdolności kredytowej.

Popraw swoją zdolność – spłać zobowiązania

W sytuacji, gdy na niską zdolność kredytową wpływają posiadane małe kredyty lub raty za telewizor, lodówkę itp., postarajmy się je spłacić. Dzięki temu polepszymy nasze finanse. Czasem jedynym wyjściem może być konsolidacja posiadanych pożyczek i zmniejszenie miesięcznych obciążeń ratalnych poprzez wydłużenie okresu spłaty. Lepszym wyjściem może być skorzystanie z kredytu hipotecznego, który pozwala na przeznaczanie części pozyskanych w ramach niego środków na konsolidację dotychczasowych zobowiązań. Nie wszystkie banki udostępniają jednak taką możliwość.

Dodatkowe dochody też się liczą

Jeśli regularnie dorabiamy w ramach umów o dzieło czy zleceń, warto o tym wspomnieć w banku. Większość kredytodawców akceptuje także dochody uzyskiwane na podstawie umów cywilnoprawnych. Czasem jednak umowy muszą opiewać na określoną kwotę, np. nie mniej niż 500 zł miesięcznie. Ważne jest jednak przede wszystkim to, by nie były one jednorazowym wydarzeniem, a powtarzały się.

Kredyt na spółkę

Gdy mamy słabą zdolność kredytową, by uzyskać kredyt na dom, warto pomyśleć o wciągnięciu do naszego zobowiązania wspólników, czyli współkredytobiorców. Najlepiej poszukać ich wśród najbliższej rodziny. Musimy jednak pamiętać, żeby były to osoby posiadające odpowiednie dochody, ponieważ bank będzie sprawdzał ich zdolność kredytową. Dodatkowo przyszli współkredytobiorcy muszą posiadać pozytywną historię w BIK-u. Jeden kredyt może poręczać kilka osób. Pamiętajmy przy tym, iż w sytuacji, gdy nie będziemy spłacać swojego zobowiązania, współkredytobiorcy będą zmuszeni to zrobić za nas.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam