Najtańsze karty kredytowe w 2015 roku

2015-06-18 12:00:01

Karty kredytowe to wygodne narzędzie płatnicze, ale trzeba rozsądnie z niego korzystać, by nie wpędzić się w duże koszty. Plastikowy pieniądz to dobry sposób na płacenie za zakupy, a do tego nierzadko można liczyć na dodatkowe bonusy. Sprawdźmy, gdzie znajdziemy najtańsze karty kredytowe w 2015 roku.

Zadnim zdecydujemy się na kartę kredytową, warto najpierw poznać zasadę jej funkcjonowania, by wiedzieć, jak najefektywniej z niej korzystać, a wcześniej – jak dobrać kartę do swoich potrzeb.

Uważaj na opłaty

Przede wszystkim - nie warto decydować się na plastikowy pieniądz, za który będziemy dużo płacili. Banki coraz częściej uzależniają wysokość tych opłat, a nawet możliwość zwolnienia z nich, od aktywności płatniczej posiadacza karty. Przeważnie instytucje finansowe określają minimalne limity co do ilości lub sumy transakcji bezgotówkowych w miesiącu, jakich należy dokonać, by być zwolnionym z części bądź całości opłat za kartę. W ten sposób banki gwarantują sobie zysk z opłat od sprzedawców, a sami klienci unikają kosztów ponoszonych za posiadanie karty. Wybierając kartę, warto zwrócić uwagę na te wymagania i przeanalizować, które z nich będziemy w stanie spełnić. Na pewno lepiej wybrać konieczność dokonania transakcji za kilkaset złotych niż za kilka tysięcy.

Wykorzystuj okres bezodsetkowy

Jeśli chcemy, by karta była efektywnym narzędziem i źródłem taniego kredytu, warto pilnować spłaty wykorzystanych środków w okresie bezodsetkowym, czyli w czasie, gdy bank nie pobiera żadnych odsetek od pożyczonej kwoty. Okres ten jest różny i zależy od banku, ale najczęściej to ok 50 dni (wliczając w to okres rozliczeniowy karty trwający miesiąc). Niestety należy spłacić całość kwoty, ponieważ w innym przypadku bank i tak naliczy procenty.

Pamiętajmy również, że kartą kredytową najlepiej płacić za zakupy, ale lepiej unikać bankomatów. Za każde wypłacenie pieniędzy bank od razu nalicza opłaty, zwykle 2% wartości wypłaty, ale minimum 5 zł.

W poszukiwaniu taniej karty

Gdy już znamy podstawowe zasady posługiwania się kartą, można wyruszyć na poszukiwanie najtańszych kart kredytowych na rynku. Oczywiście karta karcie nierówna, dlatego warto zwracać uwagę na wiele różnych czynników związanych z plastikowym pieniądzem. My zwrócimy uwagę przede wszystkim na opłaty za posiadanie karty.

Przy założeniach, że szukamy karty kredytowej z limitem 3 tys. zł, a miesięcznie będziemy dokonywać nią 6 transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 400 zł, za darmo będziemy mogli użytkować na przykład kartę:

  • MasterCard w T-Mobile UB (Uwaga! Jeśli nie będziemy z niej aktywnie korzystać, w drugim roku zapłacimy 70 zł),
  • BPS Visa Credit w Banku BPS (w drugim roku będzie kosztować 54 zł),
  • Visa Standard w Credit Agricole,
  • Deutsche Bank Silver (w drugim roku będzie kosztować 79 zł).

Jeśli zależy nam na różnych bonusach, warto zdecydować się na przykład na Deutsche Bank Silver (rabaty w Strefie Rabatów) lub Visa Gold Perfect Eurobanku (moneyback w wysokości 0,5% od każdej transakcji).

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam