Dokąd po tanią kartę kredytową na wakacje?

2015-06-12 10:03:34

Karty kredytowe mogą być nie tylko wygodnym narzędziem płatniczym, ale także mogą w wielu przypadkach stanowić poważne wsparcie finansowe, gdy skończą się środki na naszym koncie osobistym. Sprawdźmy, dokąd się udać po tanią kartę kredytową w czerwcu 2015.

Karta kredytowa może być tanim źródłem kredytowania, pod warunkiem że przestrzegamy dwóch ważnych reguł:

  1. Przede wszystkim warto pilnować spłaty zadłużenia karty w okresie bezodsetkowym, co pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów związanych z pożyczaniem pieniędzy.
  2. Warto również używać karty kredytowej tylko do płatności bezgotówkowych, a unikać wypłacania pieniędzy z bankomatu, co zazwyczaj od razu obciążone jest odsetkami i prowizją naliczanymi przez bank.

Jak unikać płatności za kartę?

Jeśli szukamy odpowiedniej dla nas karty kredytowej, należy zwrócić uwagę na koszty związane z samym posiadaniem takiego środka płatniczego. Trzeba dokładnie zapoznać się ze szczegółami oferty, żeby potem nie przeżyć rozczarowania.

Nierzadko banki każą sobie płacić za posiadanie karty kredytowej, chociaż coraz częściej rezygnują z tego, gdy aktywnie korzystamy z takiej karty. Czasami trzeba wykonać określoną ilość transakcji bezgotówkowych w miesiącu lub dokonać płatności na ustalone z góry kwoty, by uniknąć opłaty za posiadanie karty. Dlatego warto wybrać ofertę, która nie ma zbyt wygórowanych limitów co do transakcji bezgotówkowych zwalniających z opłat miesięcznych czy rocznych za użytkowanie karty.

Karty za darmo

Sprawdźmy zatem, dokąd warto pójść po kartę kredytową, żeby nie przepłacać za nią i nie generować dużych wydatków. Przyjmijmy, że interesuje nas niewysoki limit kredytowy w granicach 3 000 zł i że zamierzamy dokonywać co miesiąc płatności bezgotówkowych w wysokości około 400 zł, rozbijając to na 6 transakcji.

Uwzględniając wyżej wymienione założenia, można za darmo cieszyć się kartami kredytowymi:

  • MasterCard w T-Mobile Usługi Bankowe,
  • BPS Visa Credit w Banku BPS,
  • MasterCard Silver oraz Visa Silver w Banku Zachodnim WBK,
  • Citi Simplicity w Citi Handlowym,
  • Visa Standard w Credit Agricole.

Gdybyśmy nie byli zbyt aktywni w użytkowaniu karty w pierwszym roku jej posiadania, niektóre banki obciążą nas wysokimi opłatami w drugim roku. Przykładowo T-Mobile Usługi Bankowe policzy nam 70 zł, a Bank BPS – 54 zł.

Programy lojalnościowe

Wybierając kartę kredytową, warto również zwrócić uwagę nas ewentualne bonusy dostępne dla posiadacza danej karty. Coraz częściej banki prześcigają się w atrakcyjnych ofertach. Przykładowo, decydując się na Visę lub MasterCard Fair w Banku BPH, otrzymamy zwrot 1% za transakcje bezgotówkowe w sklepach, kinach, restauracjach itd., a w BZ WBK w przypadku karty MasterCard Playback otrzymujemy punkty lojalnościowe, dokonując płatności kartą.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam