Jak sprzedać mieszkanie drożej? 5 podstawowych trików

2015-10-19 10:08:42

Sprzedaż mieszkania nie jest wcale łatwa, to duże wyzwanie. Jeszcze trudniej jest osiągnąć oczekiwaną cenę za zbywany lokal. Jest jednak kilka sposobów na to, by zwiększyć wartość nieruchomości. Dowiedz się, w jaki sposób sprzedać mieszkanie drożej.

Usługa home stagingu, czyli profesjonalnego przygotowania mieszkań do sprzedaży, staje się w Polsce coraz popularniejsza. Dlaczego? Nawet drobne remonty i niewielkie zmiany wnętrz pozwalają sprzedać mieszkanie nie tylko szybciej, ale także po wyższej cenie. Zanim wystawimy nasze mieszkanie na sprzedaż, warto sprawdzić, czy wykonaliśmy poniższe 5 kroków.

1. Posprzątaj

Podstawowa zasada podczas sprzedaży mieszkania brzmi: pokazuj tylko lokale posprzątane. Choć nie kosztuje to nic (poza czasem), gruntowne porządki potrafią zamienić mało atrakcyjne wnętrze w przestrzeń, w której od razu chce się zamieszkać.

Sprawdź też: Jak sprzedać mieszkanie z hipoteką i nie stracić?

Pamiętajmy, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Nie możemy sobie pozwolić, by potencjalny kupiec od razu zniechęcił się do naszego lokalu na widok sterty rupieci leżących przy ścianach, połamanych krzeseł, zakurzonych mebli, szarych firanek czy zabłoconych dywanów. Zadbać należy nie tylko o przedpokój i salon - kuchnia i łazienka powinny być doprowadzone do błysku. Nawet jeśli w łazience zamontowana jest wiekowa wanna i szara już umywalka, po dokładnym ich wyczyszczeniu przynajmniej przez dwa dni powinny wyglądać jak nowe. Duży efekt wywoła także wymiana baterii łazienkowych i kuchennych - najtańsze modele kranów możemy kupić już za 50 zł - wydatek niewielki, a sprawi, że pomieszczenia będą lśniły, sprawiając wrażenie nowszych i zadbanych.

2. Zachowaj minimalizm

Każdy nabywca chciałby kupić mieszkanie jak największe. Co prawda na metraż naszego lokalu wpłynąć nie możemy, ale nawet niewielką kawalerkę da się optycznie powiększyć. Przede wszystkim sprzyja ku temu minimalizm - im mniej sprzętów pozostaje na widoku, tym powierzchnia pokoi wydaje się większa. Warto pozbyć się w pierwszej kolejności mebli już starych, podniszczonych lub po prostu w złym guście, niepasujących do wnętrza, np. obdrapanej szafki na buty, zbędnych krzeseł czy drugiego łóżka w pokoju (w które wyposażyliśmy mieszkanie, gdy zamieszkiwali je studenci). Jeżeli te meble, które pozostają, nie znajdują się w najlepszym stanie, koniecznie przykryjmy je modnymi, jednokolorowymi narzutami. Narzuty mogą jednocześnie nadawać charakteru wnętrzom, akcentując je wyrazistym kolorem (fioletem, zielenią itp.), przykuwając uwagę oglądającego i odwracając ją np. od startych paneli podłogowych.

3. Rozjaśnij wnętrze

Wizualnemu poszerzeniu przestrzeni mieszkalnej sprzyja nie tylko przestawienie mebli lub wyniesienie tych niepotrzebnych do piwnicy, ale i sam kolor ścian. Kupujący zawsze zwracają uwagę na to, by mieszkanie było przestronne i jasne. Takie drobne zmiany, jak pomalowanie ścian na biało czy kremowo (zwłaszcza gdy te są już zabrudzone), mogą dać zaskakujące rezultaty. Przejrzyjmy też żarówki i wymieńmy te spalone. Niezależnie od tego, kiedy kupiec będzie oglądał lokal, warto pozaświecać lampki i żyrandole - da to miły dla oka efekt doświetlenia i ocieplenia przestrzeni.

4. Odpersonalizuj mieszkanie

Podczas gruntownych porządków miejmy na uwadze, że sypialnia i salon muszą sprawiać wrażenie przytulności i funkcjonalności, ale też uniwersalności. Zadbajmy by ze wszystkich pomieszczeń poznikały z pola widzenia sprzęty codziennego użytku i rzeczy osobiste, np. kosmetyki, szlafroki, kolekcja butów, zdjęcia, ubrania, garnki. Taki zabieg polepsza wizerunek naszego lokalu i go odpersonalizowuje. Nabywca chętniej wybierze mieszkanie, w którym poczuje się od razu jak u siebie, a nie jak intruz, będąc atakowany przedmiotami należącymi do poprzedniego (czy raczej: jeszcze obecnego) właściciela nieruchomości.

5. Zrób korzystne zdjęcia

Po przeprowadzeniu porządków i drobnych remontów powinniśmy zainwestować w sesję zdjęciową naszego mieszkania (którą możemy wykonać sami, choć wymaga to umiejętności). Fotografie powinny przedstawiać mieszkanie w różnych ujęciach - najlepiej wykonywanych z rogów pomieszczeń, trzymając aparat najwyżej, jak tylko możemy. Taka kompozycja pozwoli objąć w kadrze jak największą przestrzeń, optycznie ją poszerzając. Pamiętajmy, by fotografowany lokal był podczas sesji dobrze oświetlony. Dołączone do oferty zdjęcia będą zachęcać do obejrzenia lokalu oraz do jego kupna.

Sprawdź też: Ile kosztuje remont łazienki?

Następnym krokiem ku sprzedaży nieruchomości są wizyty kupujących. Powinniśmy się umawiać na nie z zainteresowanymi pojedynczo. Wystawiając lokal na sprzedaż, należy sprawić, by potencjalni nabywcy potrafili się w nim odnaleźć, dlatego musimy przygotować mieszkanie perfekcyjnie. Jeśli jednak czujemy, że sami nie będziemy w stanie podołać temu zadaniu, pamiętajmy, że na rynku jest coraz więcej specjalistów, którzy się zajmują home stagingiem na co dzień. Inwestycja w ich usługi może zwrócić nam się z dużym zyskiem.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam