Zmiana trendów mieszkaniowych - Polacy wolą domy na przedmieściach

2015-06-12 12:20:28

Trendy w każdej dziedzinie ciągle się zmieniają, regularnie powracając, by za chwilę znów przeminąć. Tak jest w modzie, urodzie, a nawet w kwestiach mieszkaniowych. Jeszcze całkiem niedawno szczytem marzeń dla wielu osób z małych miejscowości i wsi była przeprowadzka do miasta. Obecnie można zaobserwować całkowicie odwrotny trend. Czy Polacy znów pokochali życie na wsi?

Z jednej strony mamy młodzież z terenów podmiejskich, która wyrywa się do dużego miasta, by robić karierę i całkowicie zmienić styl swojego życia, z drugiej - mieszkańców zatłoczonych blokowisk, pracownicy korporacji, którzy postanawiają zmienić coś w swoim życiu i zamieszkać przy lesie. Szczególnie ta druga grupa zwraca na siebie uwagę. Polacy coraz częściej kwestionują potrzebę mieszkania w mieście, blisko centrum, na rzecz zamieszkania w spokojnej okolicy. Jak to możliwe?

Dobra inwestycja

Potrzeba przeniesienia się poza miasto ma nie tylko podłoże emocjonalne i psychologiczne. Wieś oraz tereny podmiejskie to nie tylko cisza i spokój, ale również sposób na równie wartościową egzystencję, a także… możliwość bardzo sensownego zainwestowania środków. Grunty z reguły nie tanieją. Ziemia jest jedną z najpewniejszych inwestycji. Kupno domu, działki lub kilku działek w większości przypadków jest szalenie opłacalne.

Więcej metrów za mniej pieniędzy

Zmiana trendów mieszkaniowych, rezygnacja z wyboru lokalu w mieście na rzecz domu pod miastem jest również związana z ogólną sytuacją na rynku pracy i nieruchomości. Bardzo często koszt zakupu mieszkania jest zbliżony do ceny domu pod miastem. Dla wielu osób jest to idealna alternatywa. Dom zapewnia większy metraż, przestrzeń na relaks, ogród, możliwość spędzania czasu na łonie natury bez konieczności wyjeżdżania. To wartości, które trudno przecenić, choć mieszkanie w domu pod miastem ma także wiele minusów, jak choćby konieczność odśnieżania podjazdu i długie dojazdy, to jednak dla wielu osób jest to doskonała alternatywa dla mieszkania w mieście.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam