Dlaczego IKZE jest coraz popularniejsze?

2015-06-04 13:56:14

Polacy coraz chętniej odkładają pieniądze na Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego. Z jednej strony mamy coraz większą świadomość, że sami musimy zadbać o emerytury, z drugiej – kusi ulga podatkowa od wpłat, która w tym roku może wynieść nawet 1520,26 zł. Oto dlaczego IKZE stają się coraz popularniejsze.

Duży udział w rosnącej popularności IKZE ma bez wątpienia atrakcyjna ulga podatkowa. Dla wielu Polaków to właśnie jest główna motywacja, żeby odkładać pieniądze na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego.

Czym kusi IKZE?

W rzeczywistości IKZE to podwójna korzyść, bo nie dość, że odkłada się na emeryturę, to jeszcze płacimy mniejsze podatki. W 2015 roku można odliczyć nawet 1520,26 zł za inwestycję w IKZE. Warto również wiedzieć, że także roczny limit wpłat na IKZE w br. został podniesiony w stosunku do ubiegłego roku o 255,60 zł do kwoty 4750,80 zł.

W mniejszym lub większym stopniu na zainteresowanie IKZE wpływ ma również rosnąca świadomość na temat wysokości naszych emerytur z ZUS.

Dane KNF  

Komisja Nadzoru Finansowego potwierdza rosnące zainteresowanie Polaków Indywidualnymi Kontami Zabezpieczenia Emerytalnego. Według danych KNF w ubiegłym roku wpłaty na IKZE osiągnęły poziom prawie 202 mln zł, co oznacza wzrost o 228% r/r (61,5 mln zł w 2013 roku). Jak się okazuje, również indywidualnie wpłacamy więcej na IKZE (przeciętnie – 2,3 tys. zł).

Największą skuteczność w pozyskiwaniu środków na IKZE wykazują biura maklerskie oraz fundusze inwestycyjne (te ostatnie to 77% wpłat w ubiegłym roku), których klienci niejednokrotnie traktują IKZE jako dywersyfikację inwestycji.

Kto najczęściej wpłaca na IKZE?

Warto również przyjrzeć się strukturze demograficznej Polaków wpłacających środki na IKZE. Okazuje się, że najczęściej mieszczą się w przedziale wiekowym 31-60 lat, a więc panuje tu duża rozpiętość. Z reguły są to osoby lepiej wykształcone i najczęściej mające dużą świadomość, na jaką emeryturę mogą liczyć, a do tego szukają sposobów na skuteczną optymalizację podatków.

10% podatku

Możliwość odkładania środków na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenie Emerytalnego dostępna jest od roku 2012, gdy produkt ten został udostępniony jako uzupełnienie działającego już Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE). Nie można jednak zapominać, że wypłata pieniędzy z IKZE po ukończeniu 65 roku życia wiąże się jednak z koniecznością zapłaty podatku zryczałtowanego w wysokości 10%.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam