Karta debetowa czy kredytowa - która lepsza?

2015-06-04 13:14:17

Karty płatnicze stały się tak powszechne, że trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez ich użytkowania. Karta debetowa i kredytowa to narzędzia płatnicze zastępujące gotówkę w naszych portfelach. Która z tych kart jest lepsza?

Karty płatnicze to elektroniczne środki płatności, które umożliwiają płatności bezgotówkowe, a także wypłatę pieniędzy z bankomatu.

Karta debetowa

Karta debetowa jest bezpośrednio połączona z kontem osobistym jej posiadacza. Każdy klient - o ile wyrazi na to zgodę - otwierający konto w banku otrzymuje do niego kartę debetową. To narzędzie płatnicze służy do korzystania z własnych środków zgromadzonych na rachunku oraz z debetu przyznanego przez bank (jeśli występuje).

  • dostęp do własnych pieniędzy

Karta debetowa umożliwia wypłacanie pieniędzy w bankomatach, a także dokonywanie płatności bezgotówkowych w punktach handlowych, restauracjach czy na stacjach benzynowych. Dzięki karcie debetowej, inaczej niż przy karcie kredytowej, możemy swobodnie wypłacać pieniądze z bankomatów - często bez żadnych dodatkowych kosztów.

  • tania w utrzymaniu

Comiesięczne wpływy na rachunek bankowy lub dokonywanie odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych często pozwalają obniżyć koszty za korzystanie z posiadanej karty. Te z kolei są niewielkie - średnio wynoszą 3 zł miesięcznie.

Karta kredytowa

Posiadacz karty kredytowej, płacąc nią np. w sklepie, nie korzysta z własnych środków, tylko pożycza pieniądze od banku. Taka karta jest wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem tylko przy transakcjach bezgotówkowych. Te gotówkowe (w większości przypadków) nie uprawniają do korzystania z okresu bezodsetkowego, a same operacje wypłaty obarczane są prowizją.

  • kartą zaciągasz kredyt

Karta kredytowa jest bardziej skomplikowanym narzędziem bankowym niż debetówka. Przede wszystkim łączy ona funkcjonalność karty płatniczej, a także krótkoterminowego kredytu. Według polskiego prawa każde skorzystanie z limitu dostępnego na karcie oznacza zaciągnięcie kredytu konsumenckiego.

Wykorzystując środki z karty kredytowej, mamy do dyspozycji tzw. okres bezodsetkowy, który pozwala nam spłacić zaciągnięty limit bez naliczonego oprocentowania. Jego długość to zwykle ok 55 dni dni. Bank zaczyna naliczać odsetki dopiero wtedy, gdy klient nie dokona spłaty w okresie bezodsetkowym.

  • koszty

Posiadacza karty kredytowej kosztuje najdrożej wypłata pieniędzy z bankomatu, ponieważ bank nalicza wysokie stawki prowizji już od dnia wypłaty. Dodatkowo za samo posiadanie karty kredytowej, nawet jeśli jej nie używamy, bank nalicza koszty eksploatacyjne, związane z brakiem aktywności na karcie.

Która karta lepsza?

To, który rodzaj karty będzie dla nas korzystniejszy, zależy przede wszystkim od tego, w jakich sytuacjach najczęściej korzystamy z tego narzędzia płatniczego. W przypadku, gdy zależy nam na wypłatach z bankomatu, na pewno lepszym rozwiązaniem będzie karta debetowa. Natomiast gdy szukamy narzędzia do transakcji bezgotówkowych i krótkoterminowego kredytu, najlepiej wybrać kartę kredytową.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam