Czym różni się karta debetowa od kredytowej?

2015-06-11 09:27:10

Większość Polaków posiada w portfelu przynajmniej jedną kartę płatniczą. Używamy ich w sklepach, w restauracjach, a nawet w kioskach. Płacąc, korzystamy najczęściej z kart debetowych, nieco rzadziej - kredytowych. Czym te dwa instrumenty finansowe różnią się od siebie?

Zarówno karta debetowa, jak i karta kredytowa należą do kart płatniczych. Mają te same wymiary i służą temu samemu - dokonywaniu rozliczeń, np. przeprowadzania płatności bezgotówkowych, wypłacania gotówki z bankomatów, płacenia przez Internet (tylko karty wypukłe).

Karta do konta

Karta debetowa jest nierozłącznie związana z kontem osobistym jej posiadacza. Każdy właściciel rachunku bankowego otrzymuje od instytucji finansowej takie narzędzie płatnicze (o ile chce). Ma ono mu ułatwić korzystanie ze środków zgromadzonych przez niego na własnym koncie.

Do otrzymania karty debetowej nie są wymagane regularne wpływy na konto, posiadanie zdolności kredytowej, ani odpowiedniej historii konta. Tego typu narzędziem płatniczym możemy dokonywać m.in. wypłat z bankomatów oraz transakcji bezgotówkowych w punktach handlowych. Wszystkich operacji możemy jednak dokonywać tylko do wysokości środków dostępnych na naszym rachunku - chyba, że bank udostępnił nam saldo debetowe. Korzystając z pieniędzy z debetu, musimy jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, czyli odsetkami od wykorzystanych środków.

Na kredyt

Karta kredytowa jest wydawana klientom, którzy złożą w banku odpowiedni wniosek o charakterze kredytowym. Osoba taka wcale nie musi posiadać w tej instytucji finansowej rachunku osobistego. Tego typu narzędzie płatnicze posiada określony przez bank limit kredytowy i nie ma on nic wspólnego z posiadanymi na koncie osobistym środkami. Maksymalna kwota limitu ustalana jest przez bank na podstawie zdolności kredytowej wnioskującej o niego osoby.

Korzystając z karty kredytowej, zaciągamy w banku pożyczkę, którą najlepiej spłacić w okresie bezodsetkowym (zwykle ok 50-60 dni, licząc od pierwszego dnia danego okresu rozliczeniowego). Gdy spłacimy dług w tym czasie, nie zapłacimy odsetek za wykorzystane środki. Gdy jednak nie uda nam się spłacić całości wydanych z karty kredytowej pieniędzy, narażamy się na koszty w postaci odsetek. Taka karta służyć powinna przede wszystkim do transakcji bezgotówkowych - gdy chcemy pobrać gotówkę z bankomatu, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami (prowizją od wypłaty i odsetkami od kredytu).

Karta debetowa pozwala na korzystanie z własnych środków, często jej posiadanie i używanie jest darmowe, ponieważ jest przypisana do ROR-u klienta. Karta kredytowa to zaś odnawialna, krótkoterminowa pożyczka, dlatego takiej karty zawsze należy używać z umiarem, inaczej może nas to dużo kosztować.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam