Jak korzystnie kupić mieszkanie?

2015-05-28 13:10:09

W Polsce coraz intensywniej rozwija się rynek mieszkań na wynajem. Coraz więcej inwestorów chce inwestować tu swoje pieniądze, bo można liczyć na coraz większą stopę zwrotu. Sprawdźmy, jak korzystnie kupić mieszkanie.

Chociaż w Polsce ciągle duża część rynku nieruchomości to mieszkania własnościowe, w ostatnich latach widać zmiany podążające za ogólnoeuropejskim trendem – w modzie są mieszkania na wynajem.

Rynek mieszkań na wynajem

Własne mieszkanie to bardzo kosztowna inwestycja, która często wymaga zaciągnięcia długoterminowego kredytu. Młodzi Polacy coraz częściej nie chcą już spłacać przez większość życia takiego zobowiązania, dlatego interesują się raczej wynajmem mieszkań. Takie rozwiązanie pozwala przede wszystkim na większą mobilność i wyjechanie tam, gdzie jest praca. Rosnący rynek mieszkań na wynajem stara się zaspokoić rosnący popyt.

Pamiętajmy, że również młodzi ludzie, którzy studiują, nie myślą o kupowaniu mieszkań, ale o ich wynajmowaniu. Zmiana kulturowa jest zatem dobrą okazją do inwestycji.

Więcej znaczy mniej

Żeby móc dobrze zarobić na mieszkaniu, trzeba je przede wszystkim korzystnie kupić. Jeśli ktoś decyduje się na poważne i duże inwestycje, może liczyć na atrakcyjne oferty. Sprzedawcy operujący na rynku deweloperskim kuszą specjalnymi promocjami. Inwestor, który zdecyduje się od razu zakupić kilka mieszkań, coraz częściej otrzymuje atrakcyjne zniżki, a do tego nierzadko uzyskuje wsparcie przy urządzaniu tych lokali. Deweloperzy chętnie oferują usługi profesjonalnych designerów i wykonanie szczegółowego projektu wykończenia wnętrz.

Kwestia lokalizacji

Kluczem dobrej inwestycji w mieszkania jest także ich lokalizacja. Oczywiście najpierw inwestor musi zdecydować, czy bardziej stawia na zakup mieszkania, które wynajmie klientom indywidualnym, czy będzie wynajmował lokale firmom. W pierwszym przypadku ważne będzie, czy w okolicy znajduje się bogata infrastruktura, czy funkcjonują sklepy lub istnieją dogodne połączenia komunikacyjne, a w drugim przypadku liczyć się będzie przed wszystkim łatwy dojazd i preferowane będą lokalizacje w centrach miast.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam