Najwyższe kwoty kredytów, czyli ile maksymalnie pożyczy bank

2015-05-26 14:49:29

Kredyt bankowy to dobry sposób, żeby sfinansować zakup lub remont albo wymarzone wakacje, nie wspominając już o zdobyciu własnego mieszkania. Podobnie w przypadku firm jest to wygodne i skuteczne rozwiązanie, by przeprowadzić ważne inwestycje, rozwinąć przedsiębiorstwo lub wspomóc płynność finansową. Sprawdź, na jaką maksymalnie kwotę możesz liczyć w ramach bankowego kredytu.

Wysokość kredytu dostępnego dla danej osoby lub firmy jest uzależniona od kilku czynników.

Od czego zależy kwota kredytu?

Przede wszystkim rozpatrywana jest zdolność kredytowa wnioskodawcy. W przypadku konsumentów weryfikowana jest wysokość ich zarobków i źródło dochodu, a w przypadku firm – ich kondycja finansowa i dotychczasowe wyniki.

Drugi czynnik to rodzaj kredytu – inną kwotę maksymalną można pożyczyć w ramach np. kredytów hipotecznych, a inną - w ramach pożyczek gotówkowych. Jest to też bezpośrednio związane z długością okresu kredytowania i solidnością zabezpieczenia spłaty wierzytelności. Upraszczając - im lepsze zabezpieczenie, tym chętniej i na dłużej pożyczy nam bank.

Ostatnim elementem decydującym o tym, jaką kwotę może pożyczyć klient, jest konstrukcja samej oferty banku, czyli ramy kwotowe (limit minimalny i maksymalny) ustalane przez kredytodawcę dla danego produktu.

Ile pożyczę na średnią krajową?

Osoba zarabiająca średnie wynagrodzenie w Polsce, czyli ok 3 tys. zł, która nie ma do tego żadnych innych zobowiązań kredytowych, może liczyć na ok 330 000 zł kredytu hipotecznego przy okresie spłaty 30 lat Gdy jednak płacimy co miesiąc ratę innej pożyczki w wysokości np. 300 zł i do tego mamy kartę kredytową z limitem 2000 zł, dostaniemy wtedy już tylko najwyżej ok 270 000 zł kredytu. Pamiętajmy przy tym, banki żądają wkładu własnego o różnej wielkości, często powyżej minimalnego progu określonego przez rekomendację KNF, czyli 10%.

Klienci indywidualni

W przypadku kredytów gotówkowych banki proponują bardzo zróżnicowane warunki spłaty, a tym samym bardzo różne maksymalne kwoty możliwe do pożyczenia kredytobiorcom. Kilka banków oferuje w ramach kredytów gotówkowych nawet do 200 tys. zł, a są to m.in.:

  • Bank BPH,
  • Deutsche Bank Polska,
  • Meritum Bank.

Firmy

W tym segmencie oferowane są m.in. kredyty inwestycyjne, obrotowe, różnego rodzaju linie kredytowe w rachunku bieżącym. Tutaj również maksymalnie udzielane kwoty zależą przede wszystkim od kondycji finansowej danej firmy, ale także od oferty samego banku. Przykładowo w przypadku kredytu na działalność nawet 2 mln zł na okres do 120 miesięcy są skłonne pożyczyć takie banki, jak:

  • Bank Zachodni WBK,
  • Raiffeisen Polbank,
  • mBank,
  • Idea Bank.      
Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam