Ile pożyczki dostanę przy wynagrodzeniu minimalnym?

2015-05-22 17:05:44

Od stycznia br. minimalna pensja w Polsce wynosi 1750 zł brutto. Czy otrzymując wynagrodzenie w takiej wysokości, można otrzymać pożyczkę w banku, a jeśli tak to w jakiej wysokości?

Sama wysokość dochodów nie jest wystarczającym parametrem, aby ocenić, czy mamy szanse na otrzymanie kredytu, czy też nie. Bardzo istotne jest obliczenie zdolności kredytowej. Wówczas przekonamy się, ile bank nam pożyczy. Obliczając zdolność kredytową, należy uwzględnić dane takie jak:

  • miesięczny dochód netto kredytobiorcy lub kredytobiorców,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym,
  • wydatki na utrzymanie mieszkania,
  • wysokość rat obecnie spłacanych kredytów,
  • kwoty innych zobowiązań kredytowych, które są obecnie spłacane.

Korzystaj z kalkulatorów

Obecnie korzystać możemy z wielu kalkulatorów, które pomogą nam obliczyć, jak kształtuje się sytuacja w danym przypadku i na jak wysoką kwotę kredytu możemy liczyć.

Singiel bez zaległości

Przy pomocy kalkulatora zdolności kredytowej dostępnego na stronie Comperia.pl sprawdziliśmy, na jaką wysokość kredytu może liczyć osoba otrzymująca pensję minimalną, jednak nieposiadająca osób na utrzymaniu. Jako wynagrodzenie netto przyjmijmy 1286 zł. Osoba ta nie posiada żadnych zobowiązań do spłaty. Kredyt miałby zostać zaciągnięty na 10 lat. Okazuje się, że szacunkowa zdolność kredytowa takiej osoby wynosi 68 215 zł.

Trzyosobowa rodzina z kredytem

Sprawdziliśmy również, jaką zdolność będzie miała osoba, zarabiająca tyle samo, co w poprzednim przypadku, ale posiadająca 2 osoby na utrzymaniu i spłacająca miesięcznie ratę w wysokości 200 zł. Okazuje się, że taka osoba nie ma zdolności kredytowej, a przy tym szans na kredyt.

To, ile zarabiamy, nie jest kluczowym czynnikiem przy staraniu się o kredyt. Oczywiście podane w artykule dane są szacunkowe i zdolność kredytowa w różnych bankach będzie się od siebie różniła. Dlatego, chcąc otrzymać kredyt, warto przeanalizować kilka ofert i znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam