Ile kredytu dostanę w 2015 przy pensji minimalnej?

2015-05-26 14:49:26

Płaca minimalna w Polsce w 2015 roku to 1750 zł brutto, przy czym netto wynosi 1286,16 zł. Czy taka kwota wystarczy do ubiegania się o kredyt bankowy?

Z pewnością wynagrodzenie minimalne w kwocie niespełna 1300 zł netto nie zawsze wystarcza na utrzymanie rodziny, nie mówiąc już o ewentualnych dodatkowych zakupach. Wiele z tych osób, zapewne starać się będzie w bankach o kredyty gotówkowe, tylko czy mogą na nie liczyć?

Zdolność kredytowa i historia kredytowa w BIK-u

Każdy, kto ma stałą pensję oraz pozytywną historię kredytową w BIK-u, może ubiegać się w banku o kredyt. Ale jaka to będzie kwota, zadecyduje bank, wyliczając zdolność kredytową klienta.

Kryteria, jakimi banki kierują się przy wyliczaniu zdolności kredytowej swoich klientów, są jednak podobne, choć nie identyczne. Różne zatem mogą być przyznane przez banki maksymalne kwoty pożyczek.

Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty zaciąganego kredytu. Jeżeli bank uzna, że do określonej kwoty klient jest zdolny spłacać kredyt, zostanie mu udzielony. Oczywiście musi też mieć dobrą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Banki przy obliczaniu zdolności kredytowej biorą pod uwagę różne elementy, ale z pewnością kilka z nich ma wspólny mianownik. Z pewnością ważne będą:

  • wysokość dochodów oraz majątek własny,
  • wielkość rodziny,
  • forma zatrudnienia,
  • okres zatrudnienia,
  • stałe zobowiązania (głównie kredytowe).

Niektóre banki biorą również pod uwagę, czy osoba starająca się o kredyt, nie jest przypadkiem żyrantem. Dlatego trzeba być przygotowanym, na szczegółowe pytania oraz dostarczenie określonych dokumentów. Na przykład zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości dochodów.

Ile bank pożyczy w 2015 roku?

Z pewnością mniej w 2015 r. będą zarabiać osoby dopiero rozpoczynający pracę. W pierwszym roku pracy ich dochody nie mogą być jednak niższe niż 80 proc. płacy minimalnej, czyli 1400 zł brutto.

To, ile bank może pożyczyć za minimalną kwotę, zależeć będzie od oferty banku oraz jego indywidualnej oceny wiarygodności klienta zabiegającego o kredyt.

Generalnie, jeżeli ktoś osiąga stałe dochody w granicach 800 zł netto, może już liczyć na kredyt gotówkowy w banku. Kwota kredytu może być różna, zaczynając od 2-3 tys. zł, do nawet 10 tys. zł przy odpowiednio długim okresie spłaty. Należy jednak jeszcze raz mocno podkreślić, że wysokość kwoty kredytu, jaki bank zdecyduje się udzielić przy minimalnej kwocie wynagrodzenia, zależeć będzie od indywidualnej oceny banku.

Bez kredytu trudno żyć, ale z kredytem jeszcze gorzej

Z pewnością, zarabiający w Polsce pensje minimalne, mają szansę na kredyty i to wbrew pozorom wcale nie tak małe. Ich kwoty zależą od oferty i oceny bankowców. Najczęściej, kredytobiorcy sięgają po kredyty na zakup sprzęty AGD i RTV, a także na remonty. Niestety może okazać się, że w pewnym okresie, niektórych kredytobiorców po prostu nie będzie stać na spłatę kredytów. Dlatego najlepiej dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji kredytowej.

Nawet kredyt hipoteczny

Okazuje się, że osoby z minimalną pensją 1750 zł brutto mają szansę nawet na kredyt hipoteczny, ale tylko wówczas gdy zawnioskują o kredyt wspólnie. Może tak być w przypadku małżeństwa, gdzie oboje partnerów uzyskuje wynagrodzenie minimalne. Standardowo, by pożyczyć ok 200 tys. zł, należy zarabiać ok 3 tys. zł netto (samodzielnie bądź uwzględniając łączne dochody współwnioskodawców).

Gdy mowa o kredycie gotówkowym, dzięki zarobkom w wysokości pensji minimalnej i przy braku innych obciążeń kredytowych, możemy pożyczyć ok 20 tys. zł przy okresie spłaty 5 lat.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam