Visa czy MasterCard - z którą kartą za granicę?

2015-06-24 12:40:34

Wyjeżdżając za granicę, należy zadbać o zapewnienie sobie zaplecza finansowego - nie tylko w postaci gotówki, ale i karty płatniczej w portfelu. Tylko, którą kartę najlepiej wybrać na wyjazd - Visę czy MasterCard?

Wyjazd za granicę oznacza dostosowanie się do warunków tam panujących. Dotyczy to także kwestii finansowych. Jeśli płacimy gotówką, musimy wymienić złotówki na euro, dolary bądź inną walutę. Jeśli chcemy płacić zaś bezgotówkowo, warto zadbać o posiadanie odpowiedniej karty płatniczej.

Płacenie bez konta walutowego w strefie euro

Jeżeli chcemy płacić bezgotówkowo w strefie euro, ale nie posiadamy konta walutowego w euro, to należy liczyć się z kosztami przewalutowania. W przypadku zakupów w sklepie transakcja zostanie przewalutowana po kursie organizacji płatniczej, z której korzystamy (Visa bądź MasterCard). Po tym przewalutowaniu bank zablokuje na naszym koncie odpowiednią sumę złotówkę. Należy jednocześnie pamiętać, że koszty przewalutowania mogą wzrosnąć, jeśli bank przy księgowaniu transakcji jeszcze raz przeliczy naszą kwotę - tym razem po aktualnym kursie, o ile będzie wyższy niż ten z dnia wykonania operacji przez klienta.

Płacenie w walutach innych niż euro i dolar

W przypadku krajów, gdzie walutą krajową nie jest euro ani dolar, przewalutowanie będzie podwójne. Najpierw środki będą przeliczone z waluty krajowej na walutę rozliczeniową (euro lub dolar), a następnie na złotówki. To oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszty związane z dwoma przewalutowaniami.

Wypłacanie środków z bankomatów

Wypłata środków z bankomatu za granicą przy pomocy karty płatniczej wiąże się z dodatkową prowizją. Jeśli wykonujemy tę operację w Polsce, to zwykle jest ona darmowa. Za granicą koszt prowizji sięga zwykle 3 proc. wartości transakcji, nie mniej niż 10 zł. Oczywiście zdarzają się wypłaty bez prowizji, ale to zależy od umów podpisanych przez nasz bank.

Należy też mieć świadomość tego, że operator bankomatu za granicą może doliczyć do prowizji banku również swoją prowizję (choć taką praktykę dopuszcza się w niewielu krajach), a to będzie oznaczać dodatkowe koszty.

Visa czy MasterCard?

Na pytanie, którą kartę wybrać - Visa czy MC - w zasadzie powinna paść jedna odpowiedź: zależy od banku, w którym mamy konto. Koszty związane z obsługą kart płatniczych za granicą są różnorodne. Wybór między kartą Visa a MasterCard zależy w naszym przypadku od tego, w jakim banku posiadamy rachunek. Dodajmy, że niektóre banki wydają tylko karty Visa, inne oferują jedynie karty MasterCard. Wówczas klient będzie miał z góry narzucone, którą kartę do konta otrzyma.

Jeśli mamy możliwość wyboru operatora karty, to przed podjęciem decyzji o jego wyborze, należy sprawdzić ewentualne prowizje i opłaty za granicą, bo tylko tym koszty ponoszone za korzystanie z kart różnych organizacji płatniczych będą się różnić. W Polsce tych różnic nie odczujemy (co najwyżej możemy mieć dostęp do odmiennych programów lojalnościowych). Może się okazać, że np. przy karcie Visa prowizja przy transakcji bez gotówkowej to tylko 2 proc., a przy karcie MasterCard wynosi ona 5 proc. Takie informacje uzyskamy w naszym banku. Na ich podstawie należy też podjąć ostateczną decyzję. Standardowo jednak oba rodzaje kart są powszechnie akceptowane w wielu krajach jednocześnie, a koszty korzystania z nich są podobne.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam