Jak sprawdzić księgę wieczystą za darmo przez Internet?

2015-05-08 11:38:25

Już od jakiegoś czasu każdy, kto potrzebuje sprawdzić księgę wieczystą danej nieruchomości, nie musi już w tym celu iść do sądu. Można to zrobić za darmo, nie wchodząc z domu - przez Internet.

Dzień 16 czerwca 2010 roku z pewnością dla wielu będzie kojarzył się z dniem wprowadzenia wielkich udogodnień. O czym mowa? W tym dniu ministerstwo sprawiedliwości na swojej stronie otworzyło specjalną zakładkę, w której możemy sprawdzić księgę wieczystą interesującej nas nieruchomości.

Już nie musisz iść do sądu

Przypomnijmy, że przed wprowadzeniem elektronicznych ksiąg wieczystych (EKW) każdy zainteresowany sprawdzeniem księgi czy też wydaniem jej odpisu, zobligowany był do zgłoszenia się w sądzie i złożenia w nim stosownego wniosku o wydanie odpisu.

Złożenie podania o odpis wiązało się również z koniecznością uiszczenia opłaty sięgającej kwoty około 40 złotych. Jak w chwili obecnej sprawdzić księgę wieczystą?

EKW – szybko i za darmo

Dzięki postępującej technice i powszechnej informatyzacji poszczególnych dziedzin naszego życia, również i księgi wieczyste zostały przekształcone na potrzeby współczesnego, zinformatyzowanego świata.

Jeśli interesuje nas konkretna księga wieczysta, wystarczy wejść na stronę ministerstwa sprawiedliwości,  a następnie wpisać numer sprawdzanego dokumentu. Konieczne będzie również określenie, czy interesuje nas pełny, czy też skrócony jej odpis.

Uwaga! Z racji ochrony danych osobowych, jeśli nie znamy numeru KW, jej wersyfikacja po adresie czy nazwisku właściciela nie będzie możliwa.

Księgi wieczyste możesz przejrzeć:

  • na stronie głównej ministerstwa sprawiedliwości pod adresem - www.ms.gov.pl,
  • bezpośrednio w elektronicznych księgach wieczystych pod adresem -  www.ekw.ms.gov.pl.

Co znajdziemy w księdze elektronicznej?

W EKW znajdziemy wszystkie informacje, jakie zawarte są w papierowej wersji księgi. Będą to zatem:

  • dane adresowe posesji objętej księgą wieczystą,
  • dane osobowe właściciela nieruchomości,
  • pełen opis nieruchomości z jej metrażem,
  • informację o ilości osób zameldowanych pod tym adresem,
  • informacje na temat ewentualnych zajęć komorniczych
  • informacje o ustanowionych dla danej posiadłości hipotek, ze wskazaniem kwoty i osób czy instytucji, na rzez których jest ona ustanowiona.

EKW nieistotna dla sądu

Uwaga! Niestety elektroniczny podgląd księgi, a także jej wydruk z niej, nie może być dokumentem w sprawie.

Jeśli potrzebujemy jej odpisu na potrzeby toczących się postępowań sądowych, konieczne będzie przedstawienie uwierzytelnionego przez sąd odpisu. I tu już niezbędna jest wizyta w sądzie i złożenie stosownego wniosku o wydanie odpisu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam