Na czym polega leasing?

2015-04-29 10:11:25

Leasing jest alternatywą dla kredytu, z której często korzystają firmy. Uwzględniając coroczne dane, można stwierdzić, że leasing jest jednym z obszarów finansowania, które w dalszym ciągu silnie się rozwijają. Sprawdź, na czym polega i czym się różni od kredytu.

Leasing to umowa pomiędzy dwoma podmiotami, w której jedna ze stron, zwana finansującym lub leasingodawcą, przekazuje drugiej stronie, leasingobiorcy, prawo do korzystania z określonego w umowie środka trwałego na ustalony czas, w zamian za ratalne opłaty, zwane ratami leasingowymi.

Na czym zarabia firma leasingowa?

Leasingodawcami są na ogół wyspecjalizowane firmy leasingowe. Zarabiają one przede wszystkim na tym, że kupują środek trwały, który potem wypożyczają leasingobiorcy za pewną opłatą miesięczną.

Pozyskasz środek trwały, ale nie pożyczysz gotówki

Leasing jest alternatywą dla kredytu, z której często korzystają małe i średnie przedsiębiorstwa niemogące, z różnych przyczyn, dostać pożyczki w banku. Różnica pomiędzy leasingiem a kredytem jest taka, że umowa leasingowa dotyczy środka trwałego, natomiast kredyt to środki finansowe, czyli umożliwia pozyskanie gotówki.

Rodzaje leasingu

Dwa najpopularniejsze w Polsce rodzaje leasingu to:

  • leasing operacyjny, który w zasadzie jest zbliżony do najmu,
  • leasing finansowy, podobny do sprzedaży na raty.

Leasing operacyjny

Leasing operacyjny polega na tym, iż środek trwały, będący przedmiotem umowy leasingowej, pozostaje elementem majątku firmy udzielającej leasingu, czyli leasingodawcy.

Dzięki temu odpisy amortyzacyjne dokonywane są właśnie przez leasingodawcę. Leasingobiorca do kosztów uzyskania przychodu zalicza natomiast płacone co miesiąc raty, a także wpłatę inicjacyjną, czyli początkową.

Dodatkowo przy leasingu operacyjnym podatek VAT naliczany jest dla każdej raty, więc traktowany jest on nie jako dostawa towaru, a świadczenie usługi. Leasing operacyjny jest najczęściej zawierany na czas określony, który nie może być krótszy niż 40% normatywnego okresu amortyzacji danego środka trwałego - wynosi od 24 do 60 miesięcy.

Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma prawo wykupić użytkowany środek trwały za określoną wartość końcową powiększoną o podatek VAT.

Leasing finansowy

Leasing finansowy polega na tym, iż przedmiot umowy leasingowej zostaje wpisany do majątku leasingobiorcy. Dzięki temu, może on do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową każdej z rat. 

Okres leasingu finansowego jest na ogół nieograniczony, jednakże w rzeczywistości umowa jest najczęściej zawierana na okres zbliżony do pełnej amortyzacji danego środka trwałego (od 6 do 60 miesięcy). Po jej zakończeniu leasingobiorca ma prawo do nabycia przedmiotu na warunkach określonych w umowie.

Ta forma leasingu jest najczęściej wykorzystywana dla przedmiotów zwolnionych z podatku VAT.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam