Koszt rejestracji auta z Niemiec

2015-04-30 14:03:56

Zakup aut sprowadzanych z Niemiec cieszy się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Czy jednak to się rzeczywiście opłaca? Wiadomo przecież, że należy ponieść przy takim zakupie dodatkowe koszty, np. zarejestrowania samochodu.

Zakup auta w Niemczech związany jest z licznymi korzyściami, pamiętajmy jednak o bardzo ważnej kwestii, jaką jest rejestracja pojazdu. Aby wywiązać się z tego obowiązku, należy dopełnić kilku formalności. Podpowiadamy - jakich.

Urząd celny

Do samej rejestracji pojazdu należy się gruntownie przygotować.

Na początek musimy się zatroszczyć o przetłumaczenie dokumentów auta na język polski. Musi to zrobić tłumacz przysięgły. Koszt przetłumaczenia jednej strony to 25 zł.

Następnie udajemy się do urzędu celnego, aby złożyć deklarację uproszczonego nabycia wewnątrzwspólnotowego. Tam obliczony zostanie koszt akcyzy, którą jesteśmy zobowiązani opłacić według stawki 3,1 proc. wartości samochodu. Na uregulowanie tej opłaty mamy 30 dni. W dalszej kolejności powinniśmy wypełnić wniosek o wydanie stosownego potwierdzenia.

Badania techniczne

Bardzo ważną kwestią jest przeprowadzenie badań technicznych pojazdu. Ich wynik musi być pozytywny, aby móc zarejestrować auto. W przypadku, gdy nie posiadamy tablic rejestracyjnych, powinniśmy udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta i tak otrzymamy czasowe tablice, co pozwoli na dotarcie do wybranej stacji kontroli pojazdów. Koszt zakupu czasowych tablic rejestracyjnych to 62 złote.

Aby przeprowadzić badanie, udajemy się do stacji kontroli pojazdów, tam przeprowadzony zostanie przegląd, który wygląda tak samo jak okresowe badanie techniczne. Badania techniczne to koszt do 200 zł.

Urząd skarbowy

Jeśli sprowadzamy auto z kraju Unii Europejskiej, nie ma konieczności opłaty podatku VAT. Musimy natomiast posiadać zaświadczenie o tym zwolnieniu. Zostanie ono wydane w urzędzie skarbowym, gdzie składając odpowiedni formularz, będziemy musieli wnieść opłatę w kwocie 160 zł.

Rejestracja

Dochodzimy do najważniejszego punktu, czyli do samej rejestracji pojazdu. W tym celu udajemy się do wydziału komunikacji. Tam otrzymamy tymczasowy dowód rejestracyjny oraz tablice i naklejkę na szybę. Koszt wyrobienia dowodu rejestracyjnego to 85 zł, tablic rejestracyjnych 80 zł, a 75 zł zapłacimy za kartę pojazdu. Dodatkowo należy wnieść opłatę recyklingową, która wynosi 500 zł.

Jak widzimy, rejestracja auta jest czasochłonna i kosztowna. Samo przygotowanie auta do rejestracji zajmuje sporo czasu. Sprowadzając samochód, nie zwlekajmy więc z rozpoczęciem całej procedury.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam