Ile kosztują mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie?

2015-04-30 16:22:13

Kilka dni temu ruszyła sprzedaż mieszkań na osiedlu Szlenkierów w Warszawie. Ceny metra kwadratowego lokali zaczynają się od 7200 tys. zł. Czy to wysoka cena jak na mieszkanie z rynku pierwotnego w stolicy?

Warszawski rynek mieszkaniowy jest największym, jak również najdroższym spośród dużych miast Polski. Z wyższymi cenami możemy się spotkać jedynie w Sopocie i Zakopanem. Ceny w Warszawie nie zmieniają się gwałtownie, co jest cechą charakterystyczną dla rynku nieruchomości dużych miast.

Ile za metr?

Według danych Narodowego Banku Polskiego przeciętne ceny transakcyjne w stolicy Polski wynoszą 7400 zł/m2 za mieszkania nowe. Niewiele tańsze są te z rynku wtórnego. W ich przypadku cena wynosi 7000 zł/m2.

Jest coraz taniej

Biorąc pod uwagę ostatni kwartał ubiegłego roku, stawki transakcyjne na rynku pierwotnym spadły o około 130 zł/m2 względem wcześniejszego kwartału. Okazuje się jednak, że w skali całego, ubiegłego roku zmiany były minimalne.

Największy rynek pierwotny w kraju

Największe zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego ma miejsce właśnie w Warszawie.

Firma doradcza specjalizująca się w zagadnieniach związanych z rynkiem mieszkaniowym REAS zbadała, że na koniec pierwszego kwartału bieżącego roku w ofercie rynkowej pozostawało w stolicy około 17 500 mieszkań na rynku pierwotnym.

Co istotne, stopniowo udaje się zminimalizować zjawisko nadpodaży. Na koniec marca br. w Warszawie było 3100 gotowych, niesprzedanych mieszkań, jest to o ponad 400 mniej niż w poprzednim kwartale.

W Warszawie dobre wykorzystanie MdM

W stolicy notuje się najwyższą podaż nowych mieszkań, jak również wysokie wykorzystanie programu Mieszkanie dla Młodych.

Dotychczas, od początku 2014 roku, udało się przyznać ponad 2200 dopłat. Jest to największy wskaźnik na tle wszystkich miast wojewódzkich. Wynika to przede wszystkim z wielkości rynku w porównaniu do innych regionów kraju. Przeszkodą są tu jednak limity cen mieszkań w programie. To wpływa na ograniczoną możliwość korzystania z programu osobom zamieszkującym stolicę.

Według najnowszych wskaźników w Warszawie można można nabyć mieszkanie z dopłatą w ramach MdM w maksymalnej cenie 6588 zł/m2.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam