Porównujemy ceny domów pasywnych

2015-05-21 13:16:54

Domy pasywne stają się w Polsce coraz popularniejsze. Czy wiesz już, czym charakteryzują się tego typu budynki i ile kosztują? Jeśli nie, sprawdź nasze porównanie cen budowy domu pasywnego i tradycyjnego.

Coraz więcej osób, decydując się na budowę czy zakup domu, bierze pod uwagę nie tylko jego wygląd, metraż i standard, ale także to, czy jest on energooszczędny. Okazuje się, że nie jest to już tylko moda. Realne oszczędności zużycia energii mogą sięgać nawet 90 proc.

Pasywny, czyli jaki?

Zapotrzebowanie na energię w domach pasywnych jest nawet do dziesięciu razy mniejsze niż ma to miejsce w domach tradycyjnych.

Główną cechą bomów pasywnych jest to, że w ich przypadku zapotrzebowanie na energię do celów grzewczych musi wynosić poniżej 15 kWh na metr kwadratowy powierzchni użytkowej rocznie. Łączne zapotrzebowanie na energię pierwotną na ogrzewanie pomieszczeń, działanie urządzeń oraz przygotowanie ciepłej wody nie może przekraczać rocznie 120 kWh/m2.

Bardzo ważne jest to, że domy pasywne muszą być szczelne na przenikanie powietrza. Dlatego też, budując taki dom, stosowane są najnowsze techniki izolacji ścian. Montowane są również okna niskoemisyjne.

Dlaczego warto?

Dom pasywny to przede wszystkim oszczędność energii w porównaniu z domami tradycyjnymi. Warto porównać straty ciepła w obydwu przypadkach.

Straty ciepław domu budowanym systemem tradycyjnymw domu budowanym systemem pasywnym
Porównanie strat ciepła
przez dach22%17%
przez ściany35%32%
do gruntu12%6%
przez okna28%12%
przez wentylację28%8%

Koszt budowy

Szacuje się, że koszty budowy domu pasywnego mogą być do 20 proc. wyższe niż koszty budowy domu tradycyjnego. Różnice w cenie wynikają głównie z wyższej ceny: okien i drzwi o współczynniku przenikania ciepła. Droższa jest także wentylacja i instalacja pobierania energii słonecznej. Co prawda elementy te przyczynią się ostatecznie do obniżenia kosztów ogrzewania. Warto skalkulować, po jakim czasie inwestycja nam się zwróci. Istnieją również możliwości otrzymania dofinansowania z różnego rodzaju funduszy państwowych.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam