Oprocentowanie lokaty też może zależeć od WIBOR-u

2015-04-09 14:21:46

Przyzwyczailiśmy się już do sytuacji, w której oprocentowanie lokaty jest stałe, ustalone przez bank w oparciu o sytuację gospodarczą w kraju i stopy NBP. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na rynku znaleźć można również lokaty oparte na stawce WIBOR.

Osoby zainteresowane założeniem lokaty bankowej w pierwszej kolejności zwracają uwagę na oprocentowanie takiego depozytu.

Analizując oferty depozytowe banków, szybko przekonamy się, że w ten sposób nie da się obecnie zarobić istotnych pieniędzy. Wszystko przez rekordowe niskie stopy procentowe, będące dla instytucji finansowych swego rodzaju wyrocznią.

W przypadku lokat najważniejsze znaczenie odgrywa stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego i to ona stanowi fundament oprocentowania depozytów. Na podstawie sytuacji gospodarczej bank określa, ile procent jest w stanie zaoferować za przyjęcie od klientów pieniędzy w depozyt i jest ono stałe przez cały czas trwania umowy.

Lokaty WIBOR-owe

W niektórych przypadkach banki wybierają jako bazę oprocentowania lokaty obowiązujący wskaźnik WIBOR (lub WIBID). W takich sytuacjach oprocentowanie depozytu może być aktualizowane w trakcie jej trwania, będzie ono wówczas zmienne, lepiej reagując na sytuację na rynku.

Różnice

Przy 3-letnim okresie trwania lokaty oprocentowanie stałe może doprowadzić do sytuacji, w której nasz depozyt zarabia nieporównywalnie mniej nawet od lokat krótkoterminowych, odnawianych automatycznie. Nie da się bowiem dokładnie przewidzieć, jaka będzie kondycja naszej gospodarki w przyszłym roku i w latach kolejnych. W obecnej sytuacji jest jednak niemal pewne, że stopy procentowe będą rosnąć, choć może nie gwałtownie, ani nie w najbliższym półroczy czy nawet roku.

Depozyt długoterminowy z oprocentowaniem stałym będzie korzystny tylko wtedy, gdy sytuacja w określonym czasie nie ulegnie poprawie. Wybierając lokatę WIBOR-ową, nie musimy się o to martwić, gdyż jej oprocentowanie będzie aktualne dla danego okresu wyznaczania wskaźnika, a więc najczęściej dla danego kwartału lub nawet miesiąca. Przy poprawie sytuacji gospodarczej, nasze zyski wzrosną, przy pogorszeniu - spadną, jednak zawsze będą aktualne.

Gdzie szukać?

O lokaty oparte o WIBOR warto pytać w BIZ Banku, Banku SMART, Banku Pekao, Credit Agricole, Toyota Banku i Meritum Banku.

Tomasz Słupczyński