Koniec bezpłatnych bankomatów w Banku Pekao

2015-04-21 11:28:08

W sektorze bankowym nadchodzi czas podwyżek, czego najlepszym dowodem jest koniec bezpłatnych bankomatów dla klientów Banku Pekao.

Wiosna przynosi podwyżki cen usług bankowych. Nie ma tygodnia, żeby klienci nie dowiedzieli się o nowych zmianach w cennikach banków. Dlaczego sytuacja ulega tak diametralnej zmianie?

Niskie stopy procentowe

Podstawowy powód, dla którego banki decydują się na zmiany w cennikach opłat za obsługę kont czy kart płatniczych, w tym wprowadzanie opłat za usługi, które do tej pory były darmowe, to niskie stopy procentowe. Obecnie stopa referencyjna wynosi tylko 1,5 proc. Oznacza to po prostu bardzo niskie zyski odsetkowe dla kredytodawców. W efekcie banki muszą szukać źródeł dochodów gdzie indziej: wyjściem są opłaty za produkty podstawowe.

Rewolucja opłat interchange

Inny powód szukania zarobku na podnoszeniu kosztów usług podstawowych, to obniżenie przez posłów wysokości opłaty interchange naliczanej od transakcji bezgotówkowych. Do tej pory wynosiła ona ok. 1,6 proc. Według nowych przepisów spadnie do 0,2 proc. przy kartach debetowych. Taka zmiana jest dość wysoka i na pewno odbije się na budżetach banków.

Oprócz dwóch wymienionych powodów banki wprowadzają podwyżki z racji wzrostu składki do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przetaczające się podwyżki

W sektorze bankowym boom na podwyżki możemy obserwować już od kilku miesięcy. Banki wprowadzają nowe cenniki, podnosząc opłaty za usługi, które standardowo były bezpłatne. Dotyczy to przede wszystkim kont osobistych. Już wkrótce może okazać się, że znalezienie darmowego ROR-u będzie graniczyć z cudem.

Koniec bezpłatnych bankomatów w Banku Pekao

Spektakularnym przykładem na mapie całego multum zmian cenowych jest wprowadzenie opłat za korzystanie z bankomatów sieci Euronet przez jeden z najpopularniejszych banków, czyli przez Bank Pekao. Bank przez pierwszy rok planuje wprowadzić promocyjną, niską opłatę rzędu 1,49 zł. Bardziej diametralne zmiany rozpoczną się od końca kwietnia 2016 roku. Wtedy to bank zacznie pobierać opłaty w wysokości od 2 proc. kwoty wypłaty do nawet 4,5 proc. kwoty wypłaty. Minimalne kwoty za wypłatę będą wynosić odpowiednio: 5 i 6 zł.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam