Działka budowlana - jak nie stracić na zakupie?

2015-04-20 10:04:51

Planując budowę domu, przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednią działkę, na której postawimy budynek. Decyzja o zakupie działki budowlanej musi być jednak decyzją przemyślaną, by nie wpędzić się w niepotrzebne koszty.

Nieprzemyślana decyzja w sprawie zakupu działki może wiele spraw mocno skomplikować, a nawet zawiesić na jakiś czas działania związane z budową domu. Wybierając grunt, na którym mamy zamiar wybudować dom, należy przede wszystkim sprawdzić jego stan prawny oraz zabudowę przestrzenną.

Do sprawdzenia wszystkie parametry działki

Należy działać kompleksowo i sprawdzić bardzo dokładnie wszystkie parametry działki, a także plan zagospodarowania przestrzennego, by później nie mieszkać np. w pobliżu jakiejś arterii komunikacyjnej czy oczyszczalni ścieków. Należy sprawdzić stan prawny, by później nie mieć kłopotów z prawdziwym jej właścicielem. Sytuacji, w których ktoś sprzedał działkę, nie będąc jej właścicielem, było już wiele. Na niepewnych informacjach można wiele stracić. Sprawdzić też należy uzbrojenie działki oraz trasy dojazdowe.

By nie kupić działki rolnej

Kupując działkę pod budowę przyszłego domu, należy zweryfikować, czy rzeczywiście jest to działka budowlana. Czasami może zdarzyć się, że w planie zagospodarowania przestrzennego gminy nasza działka figuruje jako działka rolna. Później mogą być kłopoty z jej przekształceniem w działkę budowlaną, a poza tym są to dodatkowe koszty. Jeżeli gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Gdy koszty budowy będą zbyt wysokie

Planowanie budowy własnego domu jest bardzo ważnym przedsięwzięciem, czasami jednak nie wszystko da się przewidzieć. Generalnie jednak, decydując się na zakup działki pod zabudowę domu, trzeba być przewidującym. Może na przykład okazać się, że działka położona jest w pobliżu zbiornika wodnego czy rzeki. W związku z tym narażeni możemy być na podwyższony poziom wód gruntowych. Być może trzeba będzie też nawieźć piasku i dokonać stabilizacji terenu, czyli podnieść budowę domu. Są to oczywiście kolejne koszty. W takiej sytuacji warto wcześniej zamówić badania geotechniczne itd.

Finansowanie zakupu działki

Przed podjęciem decyzji o zakupie działki budowlanej należy zastanowić się nad sfinansowaniem zakupu. Jeżeli mamy na ten cel odłożone środki finansowe, to nie ma problemu. Jeżeli decydujemy się na kredyt na zakup gruntu, sprawa staje się o wiele bardziej skomplikowana. Kredyt na zakup działki budowlanej jest najczęściej kredytem hipotecznym. Do takich starań należy dokładnie się przygotować.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam