Inwestor sposobem na założenie biznesu

2015-04-15 09:04:56

Marzysz o założeniu swojego biznesu. Masz świetny pomysł. Niestety gorzej z finansami. W takim przypadku warto zastanowić się nad odnalezieniem inwestora. Jak to zrobić?

Nie zawsze, chcąc otworzyć działalność gospodarczą, otrzymamy kredyt. Podobnie nie zawsze można liczyć na dotacje z Funduszy Unijnych czy z urzędu pracy. W takiej sytuacji warto poszukać inwestora, który zobaczy potencjał w naszym pomyśle i zaangażuje swoje wolne środki.

Anioły biznesu

Inwestorów nazywa się często aniołami biznesu. To, ile są oni w stanie zaoferować, uzależnione jest od indywidualnego przypadku, od potencjału przedsiębiorstwa, ale również możliwości finansowych samego inwestora. Zwykle na jednorazowej pomocy się nie kończy, a inwestor wspiera firmę przez kilka lat.

Co zyskujemy?

Korzystając z pomocy inwestora, możemy zyskać nie tylko pieniądze. Takie osoby często dzielą się swoją wiedzą oraz pomysłami. Zwykle są to praktycy biznesu. Posiadają kontakty, które na początku prowadzenia działalności mogą okazać się niezbędne.

Jak szukać?

Poszukując inwestora, warto przygotować dokładny plan. Prezentację. Wiedzieć dokładnie, co chcemy robić, w jaki sposób to zrealizować. Aby przekonać innych, sami musimy być przekonani co do naszego pomysłu. Opracowujmy rzeczową dokumentację. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie będzie ona przydatna. Warto mieć obmyślany biznesplan, w którym szczegółowo omówiono, czym firma ma się zajmować. Ustalmy cele i sposób, w jaki chcemy je osiągać.

Wyjdź do ludzi

Poszukując inwestorów, nie wystarczy wysyłać do nich wiadomości i czekać na odzew. Najprawdopodobniej nawet się z nimi nie zapoznają. Duże skuteczniejsze będzie przedstawienie pomysłu osobiście. Warto pojawiać się na konferencjach, spotkaniach, szkoleniach. Wszędzie tam, gdzie omawiane są kwestie budowania, kreowania biznesu.

Warto dużo wcześniej przygotowywać sieć kontaktów, z których w późniejszym okresie będzie można skorzystać. Pytajmy wśród znajomych. Rozmawiajmy o naszym pomyśle. Budujmy sieć kontaktów, może dzięki temu łatwiej będzie znaleźć kogoś, kto będzie dzielił nasz entuzjazm.

Co zyskuje inwestor?

Mogłoby się wydawać, że jedyne w ramach takiej współpracy zyskuje młody przedsiębiorca. Jednak i inwestor nie pozostaje bez korzyści. Inwestycja pozwala mu budować wartość firmy. Następnie może on sprzedać swoje udziały i zyskać. Ponadto ma możliwość kształcenia nowego pokolenia przedsiębiorców. Pamiętajmy, że wielu przedsiębiorców z dużym stażem ma także poczucie odpowiedzialności społecznej i chce pomagać innym, młodym, niedoświadczonym.

Żaneta Pilarska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam