Leasing oprogramowania komputerowego

2015-04-10 18:42:22

Leasing staje się coraz popularniejszą formą finansowania przedsiębiorstw. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak wiedzą, jakie dokładnie środki trwałe można wziąć w leasing.

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się alternatywna dla kredytów metoda finansowania przedsiębiorstw, czyli leasing. W zasadzie w leasing można wziąć już wszystko, poczynając od komputerów, na liniach energetycznych oraz samolotach kończąc. Ważne jednak, by był to środek trwały.

Co konkretnie można wziąć w leasing?

W leasing można wziąć każdą rzecz niezbędną do funkcjonowania firmy, a także auta dla klientów indywidualnych. Przedsiębiorcy mogą się starać o leasing samochodów, maszyn produkcyjnych i budowlanych, hal fabrycznych, linii produkcyjno-technologicznych, a także wielu innych środków trwałych. Leasing jest alternatywą dla kredytów bankowych, poza tym jest to bardziej ekonomiczna metoda finansowania przedsiębiorstw.

Leasing oprogramowania komputerowego

Choć wydaje się to niemożliwe, w leasing można wziąć również oprogramowanie komputerowe. Niestety, często zakup oprogramowania przewyższa budżet firmy, a zabieganie o kredyt może okazać się nieskuteczne. W takiej sytuacji warto wzięć w leasing niezbędne firmie aplikacje oprogramowania, ale tylko gdy kupujemy je razem ze sprzętem komputerowym.

Za aktualizację zapłaci przedsiębiorca

Przy leasingu oprogramowania komputerowego przedsiębiorca musi liczyć się z jego aktualizacją. Jak to wygląda od strony prawnej? Na finansowanie aktualizacji oprogramowania nie zgadzają się leasingodawcy, dlatego przedsiębiorcy powinni być przygotowania na ten wydatek. Zainteresowanie leasingiem oprogramowania w Polsce jeszcze nie jest najwyższe, ale stale się zwiększa.

Przedsiębiorcy częściej sięgają po operacyjny

Przedsiębiorcy najczęściej sięgają po leasing operacyjny. Dlaczego? Z wielu powodów. Leasing operacyjny jest rodzajem leasingu, gdzie przedmiot leasingu jest amortyzowany przez firmę leasingową. To nie wszystko, bowiem wszystkie koszty związane z leasingiem operacyjnym przedsiębiorcy mogą wrzucać w koszty uzyskania przychodu. Leasing operacyjny jest tańszy, a tym samym korzystniejszy dla firmy.

Kiedy finansowy?

Zdarzają się sytuacje, kiedy firma leasingowa nie zgadza się na leasing operacyjny (z różnych względów, np. niska stawka amortyzacji). Wówczas firmie nie pozostaje nic innego, jak sięgnąć po leasing finansowy. Po leasing finansowy przedsiębiorcy sięgają również wtedy, kiedy chcą być właścicielami przedmiotu leasingu, kiedy przedmiot leasingu ma inny VAT niż 23 proc., kiedy chcą od razu odliczyć cały VAT itd. O tym, jaki ma to być rodzaj leasingu, zadecydują przedsiębiorcy.

Marzena Kazbieruk