Amortyzacja środków trwałych a wniosek o kredyt na firmę

2015-04-16 16:04:55

Dla banków rozpatrujących wnioski kredytowe firm istotnym elementem jest zdolność kredytowa przedsiębiorcy. Czy amortyzacja środków trwałych ma na nią wpływ?

Czy amortyzacja środków trwałych ma wpływ na poprawę zdolności kredytowej firmy? Niestety, jest wręcz przeciwnie. Amortyzacja środków trwałych ma duży wpływ na obniżenie koniecznych do uregulowania podatków, obniżając dochód firmy, co z kolei oznacza obniżenie jej zdolności kredytowej.

Czy można podnieść zdolność kredytową?

Istnieją różne sposoby na podniesienie zdolności kredytowej firmy. Warto dołączyć do wniosku kredytowego tabele amortyzacyjne. Można również dołączyć dowody zakupu środków trwałych z wyjaśnieniem, jaki miały wpływ na przychód firmy. Nie ma pewności, czy dany bank uwzględni takie dokumenty, ale w wielu są one uznawane (tym samym uznany zostaje wyższy przychód, a skoro tak – wzrasta zdolność kredytowa przedsiębiorcy).

Szansa na kredyt przy niskiej zdolności kredytowej

Oczywiście, zdolność kredytowa jest zawsze najważniejsza, ale czasami zdarza się, że banki wychodzą naprzeciw potrzebom początkujących, ale dobrze rokujących firm. Aby mieć szansę na pożyczkę, przedsiębiorca powinien przygotować dobry biznesplan, zawierający szczegółowy plan inwestycyjno-finansowy. To jednak może nie wystarczyć. Rozmowy indywidualne z bankami mogą zadecydować o przyznaniu - bądź nie - finansowania.

Rola zabezpieczenia kredytu

Przedsiębiorcy ubiegający się o kredyty bankowe powinni wiedzieć, że zabezpieczeniem kredytu mogą być środki firmy, ale również środki będące ich własnością prywatną. Może to więc być samochód firmy bądź właściciela przedsiębiorstwa. Może to być maszyna budowlana czy też inne przedmioty, które wyceniają rzeczoznawcy bankowi.

Wiele banków akceptuje zabezpieczenia kredytów w postaci aktywów firm. Może to być gotówka, mogą to być lokaty bankowe, obligacje czy też inne papiery wartościowe. W końcu - aktywa łatwiej spieniężyć niż środki materialne.

Niezbędna pomoc doradcy finansowego

Małe firmy zwykle nie mają specjalisty od spraw inwestycyjno-finansowych. Często rolę tę pełnią ich właściciele, których wiedza na ten temat jest mocno ograniczona. Decydując się na kredyt bankowy, powinni skonsultować swoje decyzje z doradcami finansowymi. Małe, początkujące firmy najczęściej nie mają zbyt dużej zdolności kredytowej, doradcy finansowi podpowiedzą, jak ją zwiększyć lub gdzie szukać dodatkowych zabezpieczeń kredytu.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam