Jak dostać pierwszą pożyczkę w banku?

2015-04-15 10:02:39

Kredyt lub pożyczka to zobowiązanie, które pozwala sfinansować mniej lub bardziej spodziewane wydatki. W dzisiejszych czasach trudno spotkać kogoś, kto nie ma lub nie miał kredytu. Niemal każdy kiedyś zaczyna swoją przygodę z pożyczkami. Początki jednak bywają trudne.

Po kilku latach pracy, a czasem kończąc studia lub szkołę, stajemy przed pierwszą decyzją o kredycie. Teoretycznie sprawa wydaje się prosta: jeśli mamy stały dochód, nie powinno być problemu z otrzymaniem pożyczki. W rzeczywistości, wnioskując o pierwszy kredyt, możemy jednak na swojej drodze spotkać pewne przeszkody.

Wyrok scoringu

Podstawową sprawą, z którą przyjdzie nam się zmierzyć, starając się o kredyt w banku, to scoring. To punktowa metoda oceny wiarygodności osoby ubiegającej się o finansowanie, czyli przyszłego kredytobiorcy. Bank analizuje historię kredytową wnioskodawcy, jego wiek, stan cywilny, wykształcenie, status mieszkaniowy i dochody itd. Za wszystkie te czynniki dostajemy punkty, które decydują, czy jesteśmy wiarygodnym kredytobiorcą dla banku.

Bardzo duży wpływ na scoring ma historia kredytowa, sprawdzana w BIK-u. Niestety to pierwsza przeszkoda dla osób, które nigdy nie spłacały żadnego kredytu, ponieważ nie są one odnotowane w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku, gdy w scoringu banku zostaniemy słabo ocenieni, możemy mieć trudność z uzyskaniem pozytywnej decyzji kredytowej lub będą potrzebne dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci poręczenia osoby trzeciej. W związku z tym warto do chwili rozpoczęcia kariery zawodowej zacząć pracować na swoją historię kredytową.

Kredyt tam, gdzie konto

Rozpoczynając studia lub pracę, powinniśmy posiadać konto w banku, ponieważ tam wpływają nasze dochody czy stypendia. W sytuacji, gdy nie mamy historii kredytowej, po pierwszą pożyczkę udajmy się do banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Warto, aby takie konto było aktywne, czyli co miesiąc znajdowały się na nim środki, np. dochód z pracy. Starając się o kredyt w banku, w którym posiadamy konto, mamy większą szansę na pozytywna ocenę naszej wiarygodności (bank zna nasze finanse) oraz ograniczenie formalności.

Warto dbać o historię kredytową

Aby zwiększyć swoje szanse na pierwszy kredyt, warto zaistnieć w BIK-u. Zostają tam odnotowani kredytobiorcy spłacający swoje zobowiązania. Rozpocząć budowanie swojej historii kredytowej możemy od pozyskania karty kredytowej lub od zakupów na raty. Każdy zakup na kartę i spłacony w terminie dług wpływa pozytywnie na naszą historię kredytową. Tak samo jest z zakupami na raty.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam