Dokąd po bezpłatne konto bez dodatkowych warunków?

2015-04-24 19:39:40

Chociaż coraz więcej banków podnosi opłaty za użytkowanie kont lub wprowadza dodatkowe warunki, które należy spełnić, by nie ponosić kosztów, to jednak bezpłatne bezwarunkowo konta nie zniknęły całkowicie z polskiego krajobrazu bankowego.

Bank SMART: SMART Konto

Całkowicie darmowe konto posiada obecnie Bank SMART. Możemy w przypadku SMART Konta liczyć na darmowe przelewy, a także korzystanie bez opłat z bankomatów w kraju i za granicą. Otrzymamy tutaj również darmową kartę debetową, nie płacąc ani za jej wydanie, ani za jej użytkowanie. Z konta możemy wygodnie korzystać za pomocą aplikacji mobilnej, a dodatkowo możemy otworzyć konto oszczędnościowe SMART Procent, oprocentowanie na 3% w skali roku. Dostępny jest tez limit odnawialny w koncie.

Volkswagen Bank Direct: Konto e-direct – pakiet Standard

Bank proponuje darmowe konto bez żadnych warunków, a do tego otrzymujemy dostęp do funkcji cashback, tzn. dającą możliwość wypłaty pieniędzy w punktach handlowych, na stacjach benzynowych itp. Dodatkowo można się ubiegać o limit kredytowy do 50 tys. zł (maksymalnie 3-krotność dochodów). Przelewy są darmowe z wyjątkiem tych zlecanych przez telefon. Nie zapłacimy również ani za wydanie karty debetowej, ani za jej użytkowanie.

Wypłata środków z bankomatów krajowych jest jednak darmowa dopiero powyżej kwoty 400 zł, a poniżej tej sumy zapłacimy 1,50 zł. Korzystanie z bankomatów za granicą to koszt 10 zł od wypłaty gotówki. Pewną niedogodnością może być fakt, że bank nie posiada własnych oddziałów.

Deutsche Bank: db Smart (dla młodzieży)

Również Deutsche Bank przygotował dla swoich klientów produkt w postaci darmowego konta, bez opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku. Przelewy są darmowe z wyjątkiem tych zlecanych telefonicznie (3 zł) oraz realizowanych w placówce banku (10 zł). Kartę do konta otrzymamy za darmo i nie musimy za nią płacić co miesiąc. Za darmo można wypłacać pieniądze z bankomatów sieci Euronet (4200 sztuk), a w pozostałych bankomatach zapłacimy 2% wypłacanej kwoty, jednak nie mniej, niż 8 zł. Taki sam koszt poniesiemy, wypłacając gotówkę za granicą.

Niestety, produkt jest dedykowany klientom w wieku od 13 lat do 18 lat. Oczywiście, dostęp do konta możliwy jest także za pomocą Internetu, telefonu lub w placówkach banku, których jest blisko 147 na terenie Polski. Brak jest dostępu do debetu, ale tylko dlatego, że to rachunek dedykowany młodzieży.  

Emilia Kasińska