Poradnik przedsiębiorcy: jak założyć własną firmę?

2015-04-10 08:42:52

Polacy bardzo chętnie zakładają działalności gospodarcze. Najczęściej są to jednoosobowe firmy, ale i tak trudno nie podkreślać przedsiębiorczości naszych rodaków. Właśnie dlatego Comperia.pl przedstawia krótki poradnik dla przedsiębiorczych osób na temat tego, jak założyć własną firmę.

Trudno rozpocząć własną działalność gospodarczą, jeśli się nie wie, co dokładnie będziemy robili. Wiele osób ma własne pomysły na biznes, a niektórzy podpatrują projekty innych. W pierwszym przypadku, jeśli to oryginalny projekt, na który może być popyt, mamy szansę podbić rynek. W drugiej opcji natomiast musimy liczyć się z silną konkurencją firm, które już dłużej od nas działają w danej branży. Istotne jest to, by sprawdzić, czy w ogóle na nasze usługi lub produkty jest popyt. Można również skorzystać z gotowych rozwiązań w ramach franczyzy, chociaż w tym wypadku niejednokrotnie trzeba dysponować niemałym kapitałem na początek.

Liczy się biznesplan

Gdy już zdecydowaliśmy, jaki pomysł biznesowy zrealizujemy, należy opracować biznesplan i określić koszty działania firmy. Ważne, by je dokładnie oszacować, ponieważ w początkowym okresie funkcjonowania przedsiębiorstwo prawdopodobnie będzie generowało tylko koszty zamiast zysków. W tym wypadku powinniśmy obliczyć wydatki stałe (np. na wynajęcie lokalu, biura, telefony, marketing, koszty pracownice). Kolejny krok to koszty związane z wyposażeniem firmy (np. meble, urządzenia niezbędne do funkcjonowania itd.). Biznesplan nie może się również obejść bez prognozy przychodów.

Forma prawna i podatki

Należy się również zastanowić nad wyborem najlepszej dla naszej firmy formy prawnej. W zależności od naszej decyzji, w różny sposób będziemy rozliczali się z urzędem skarbowym. 19% podatku zapłacimy w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, cywilnych i w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych. Można również wybrać skalę progresywną lub kartę podatkową (podatek zryczałtowany). Warto jednak wiedzieć, że niektóre rodzaje działalności wymagają wybrania ściśle określonej formy prawnej.

Finansowanie i formalności

Oczywiście najprościej jest, gdy posiadamy własne środki na rozpoczęcie działalności, ale niestety nie zawsze jest to możliwe. Wtedy możemy zdecydować się na kredyt w banku, ale należy liczyć się z koniecznością posiadania odpowiedniego zabezpieczenia. Jeśli będziemy prowadzili firmę innowacyjną, warto postarać się o dofinansowanie z funduszy UE. Inne rozwiązanie to korzystanie z pomocy tzw. aniołów biznesu.

Działalność gospodarczą można założyć bez wychodzenia z domu, składając wniosek przez Internet w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, co oznacza, że nie musimy również osobno zgłaszać się do ZUS-u czy urzędu skarbowego. W niektórych przypadkach, np. spółki z o.o., konieczna będzie jednak rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam