Jak działa karta kredytowa?

2015-03-27 19:39:57

Karty kredytowe można zdobyć w każdym banku, nawet nie trzeba zakładać rachunku osobistego. Sprawdźmy, na jakich zasadach one funkcjonują.

Karty kredytowe to jeden z wielu instrumentów płatniczych, którymi posługują się klienci bankowi. Oczywiście, tak jak i wiele innych narzędzi służących do płacenia, posiadają one wady i zalety. Jednym z podstawowych walorów karty kredytowej jest wygoda posługiwania się nią.

Sposób działania karty kredytowej

Karta kredytowa to produkt kredytowy, który pozwala w ramach przyznanego przez bank limitu płacić za usługi i produkty bezgotówkowo - przez terminal - lub pobierać pieniądze z bankomatów. Używając tego środka płatniczego, wydajemy środki pożyczone od banku, a nie, jak przy karcie debetowej, własne pieniądze. W związku tym, korzystając z karty kredytowej, musimy pamiętać, że wydane środki jesteśmy zobowiązani zwrócić w określonym przez bank czasie.

Gdzie wyrobić kartę?

Kartę kredytową możemy dostać prawie w każdym banku, wystarczy posiadać zdolność kredytową, a ta w przypadku kart nie musi być wcale wysoka. A jakie koszty ponosi posiadacz karty? Instytucja finansowa, wydając ją, zarabia na prowizji, a także na odsetkach od niespłaconej w terminie pożyczki oraz na prowizjach naliczanych od wypłat gotówki z bankomatów. Najbardziej opłaca się korzystać z karty kredytowej, płacąc bezgotówkowo za usługi czy zakupy. Każda wypłata gotówkowa (w przypadku większości dostępnych kart kredytowych) w bankomacie to naliczane odsetki od momentu wybrania pieniędzy.

Okres bezodsetkowy

Karta kredytowa umożliwia korzystanie z nieoprocentowanej pożyczki przez okres nawet do 60 dni - banki nazywają taki czas okresem bezodsetkowym. Okres ten dzieli się na dwa krótsze etapy:

  1. Okres rozliczeniowy – określa przedział czasowy, w którym zostają podsumowane wszystkie dokonane przez nas transakcje. Na wyciągu znajdziemy dokładne informacje o wysokości salda zadłużenia na dzień zamknięcia wyciągu, minimalnej kwocie do zapłaty, a także terminie, w którym musimy spłacić zadłużenie powstałe na karcie.
  2. Czas na spłatę zadłużenia – jest to czas pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia, w którym to zwrot całości zadłużenia będzie zwalniał z konieczności płacenia odsetek.

Korzystając z karty kredytowej, warto przestrzegać spłaty całego zadłużenia w podanym przez bank terminie. Wtedy też używanie tego środka płatniczego nie wpędzi konsumenta w dodatkowe kłopoty. W przypadku, gdy spłacamy tylko część zadłużenia, reszta staje się oprocentowanym kredytem – choć przy obecnie bardzo niskim oprocentowaniu maksymalnym (10% w skali roku) wysokość naliczanych przez bank odsetek z pewnością nie będzie wygórowaną ceną za pożyczkę.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam