Karta kredytowa - która najlepsza?

2015-04-01 09:11:50

Karty kredytowe ułatwiają codzienne płatności za zakupy czy zamawiane usługi. Tylko - w kartę jakiego rodzaju warto się zaopatrzyć?

Karty kredytowe dzielą się na kilka różnych rodzajów i mogą być wydawane przez banki każdej osobie pełnoletniej posiadającej choćby minimalną zdolność kredytową. Karta kredytowa pozwala na dysponowanie środkami w ramach przyznanego przez bank limitu kredytowego. To narzędzie płatnicze najlepiej sprawdza się w transakcjach bezgotówkowych, ponieważ istnieje wówczas możliwość korzystania z pożyczki nieoprocentowanej. Okres bezodsetkowy pozwala korzystać z karty bez płacenia procentów od wykorzystanych środków przez określony czas. Przy wypłacie gotówki z bankomatu odsetki naliczane są od razu (wyjątkiem karty Banku Millennium).

Karty standardowe

Standardowa kartę kredytową może otrzymać każdy, kto posiada odpowiednią zdolność kredytową. Wystarczy do tego zwykle nawet niewysoki dochód, rzędu nawet 900 zł neto. Aby dostać takie narzędzie płatnicze, wystarczy złożyć wniosek w banku i przejść pozytywnie weryfikację, w tym ocenę ryzyka kredytowego.

Karty Premium – złote, czarne, platynowe

Karty Premium są zarezerwowane dla klientów posiadających wyższe dochody, np. by dostać złotą kartę kredytową, trzeba zarabiać około 4–5 tysięcy złotych miesięcznie.

Karta platynowa, czyli VIP, wymaga uzyskiwania dochodów na poziomie ok 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Najbardziej prestiżowa jest karta czarna. Korzystać z niej mogą osoby posiadające na swoich kontach wysokie sumy. Klienci mogący sobie pozwolić na taki rodzaj karty mają możliwość korzystania także z dodatkowych usług, niekoniecznie związanych z finansami, np. możliwość przebywania w pokojach dla VIP-ów na lotniskach.

Karty kredytowe partnerskie

Kredytowe karty partnerskie są przygotowane we współpracy banków z różnymi podmiotami, np. z klubami sportowymi, towarzystwami ubezpieczeniowymi, z sieciami supermarketów itp. Dzięki tego typu "plastikom" ich posiadacze mogą liczyć na zniżki, oferty specjalne, programy punktowe lub nagrody rzeczowe u partnera karty. Większość banków współpracuje z jedynym partnerem, ale są też takie karty, które dają zniżki w wielu punktach. 

Posługując się niektórymi kartami kredytowymi, możemy liczyć na bonusy i zniżki zakupowe, jednak większość konsumentów posiada w swoim portfelu standardowe narzędzie płatnicze. Te bardziej prestiżowe są zarezerwowane dla osób nieco bardziej majętnych. Wniosek nasuwa się sam: im mamy większe dochody, tym lepszą ofertę ma dla nas bank. Niezależnie od tego, jaką kartą kredytową się posługujemy, zawsze musimy pamiętać, że środki, z których korzystamy, płacąc kartą, będziemy musieli zwrócić bankowi - z odsetkami lub bez.

Emilia Kasińska