Zdolność kredytowa Polaków wzrosła! Zobacz o ile

2015-03-31 16:04:11

Zdolność kredytowa Polaków w ostatnich miesiącach znacznie wzrosła, a trend ten powinien dalej się utrzymywać. Sprawdź, na jak wysoką kwotę kredytu hipotecznego obecnie stać przeciętną rodzinę.

Kluczowym czynnikiem determinującym możliwość zaciągnięcia przez nas kredytu nie jest wcale chęć do przystania na ofertę danej instytucji, ale nasza zdolność kredytowa. Na szczęście w ostatnich miesiącach możliwości Polaków w tym zakresie znacznie się zwiększyły.

Ile pożyczy statystyczna rodzina?

Zakładamy, że kredytem hipotecznym zainteresowana jest 3-osobowa rodzina, której miesięczny dochód netto wynosi około 5 tysięcy zł. Wnioskodawcy są też gotowi na na skorzystanie z ofert pakietowych, czyli konta bankowego, ubezpieczenia lub karty kredytowej. Uwzględniając wymienione czynniki, można zaobserwować znaczną różnicę w maksymalnej wysokości kredytu oferowanej przez banki.

Jeszcze w drugiej połowie 2012 roku nasza statystyczna rodzina mogła pożyczyć średnio 360 tys. zł, przy 30-letnim okresie spłaty. Rok temu wartość ta wzrosła do aż 420 tys. zł, a obecnie możemy mówić o nawet 450 tys. zł.

Jak zmieniają się raty?

Obecnie średnia wysokość marży kredytu hipotecznego wynosi 1,8 proc., co przy kredycie na 300 tys. zł, spłacanym przez 30 lat, przekłada się obecnie na miesięczną ratę w wysokości około 1388 zł. Choć rok temu mówiliśmy o niższych marżach (około 1,47 proc.) niż obecnie, to wysokość rat przy podobnych parametrach kredytu wynosiła średnio 1492 zł, a więc o 100 zł więcej.

Wszystko za sprawą stóp procentowych

Oczywiście obecna sytuacja związana z poprawą zdolności kredytowej Polaków nie jest dziełem przypadku, a wynikiem działań Rady Polityki Pieniężnej, która regularnie obniża stopy procentowe. W związku z tym - nawet jeśli banki podnoszą marże - podstawa oprocentowania znacznie spada, co przekłada się na niższą ratę, a w efekcie także większą możliwość spłaty zobowiązań kredytowych, przy zarobkach identycznych niż nawet przed 30 miesiącami. Pożyczając tyle samo, możemy spłacać mniejsze raty, a spłacając takie same raty, możemy pożyczyć nawet znacznie więcej. Podobną sytuację obserwujemy również przy pozostałych rodzajach kredytów.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam