Konto dla start-upu - w którym banku będzie najtańsze?

2015-04-07 17:13:45

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się zwykle z założeniem rachunku firmowego. Które banki posiadają konta odpowiednie dla start-upów?

Konto dla początkującej firmy powinno wiązać się z możliwie najniższymi opłatami i darmowymi operacjami podstawowymi. Na rynku można znaleźć kilka propozycji, które spełniają te warunki.

dbNET Biznes

Rachunek w Deutsche Banku można uznać za praktycznie darmowy. Bank nie pobiera opłat za otwarcie, ani za prowadzenie konta, a miesięcznej opłaty za kartę debetową (3,50 zł) możemy uniknąć przez wykonanie przynajmniej jednej transakcji bezgotówkowej.

Do zalet rachunku należy doliczyć darmowe przelewy internetowe, w tym do ZUS-u i urzędu skarbowego. Korzystanie z bankomatów na całym świecie również nie generuje kosztów. Do konta można także dodać powiązany rachunek oszczędnościowy, z zyskiem na poziomie 2-proc. w skali roku. Jedynym minusem wydaje się być brak możliwości wykonywanie przelewów natychmiastowych, co dla niedoświadczonych na rynku przedsiębiorców może być małym utrudnieniem.

Biznes konto Komfort

Kolejny rachunek godny uwagi znajduje się w ofercie mBanku. W jego przypadku również nie poniesiemy kosztów za otwarcie rachunku, a jeśli zrobimy to przed końcem marca, bank nie będzie naliczał opłat za prowadzenie rachunku przez następne 12 miesięcy.

Do plusów oferty należy dodać absolutny brak opłat za karty płatnicze, darmowe przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego czy limit kredytowy przyznawany młodym przedsiębiorcom. Właściciel ma w tym przypadku dostęp do przelewów natychmiastowych, jednak każdy z nich to koszt rzędu 10 zł. Zwykłe przelewy internetowe kosztują natomiast 1,5 zł, jednak opłata jest naliczana dopiero dla 21-go i kolejnych przelewów w danym miesiącu. Poza promocją miesięczna opłata za konto to 25 zł.

BIZnes konto active

W BIZ Banku możemy stosunkowo łatwo uniknąć opłat za prowadzenie rachunku. W tym celu wystarczy opłacać ZUS i US przelewem z konta i utrzymywać średnie saldo miesięczne na poziomie minimum 1000 zł. Jeśli tego nie zrobimy, opłata będzie wynosiła 20 zł miesięcznie.

Samo otwarcie konta jest darmowe, podobnie jak wszystkie przelewy internetowe (poza europejskimi). Opłata za kartę to 5 zł miesięcznie, jednak po wykonaniu transakcji bezgotówkowych o łącznej kwocie przekraczającej 200 zł, zostaje ona obniżona do zera. Największym atutem konta jest jednak jego wysokie oprocentowanie, wynoszące aż 4-proc. dla kwot od 5 000 zł do 10 000 zł.

Emilia Kasińska