Kredyt na kredyt. Jak poradzić sobie z falą zadłużenia?

2015-03-18 13:01:09

Kłopoty finansowe mogą dotknąć każdego kredytobiorcę, jednak najgorszym wyjściem w takiej sytuacji jest zaciąganie kolejnego kredytu na spłatę poprzedniego. Łatwo wpaść w pętlę zadłużenia, spłacając dług następnym zobowiązaniem. Jak zatem sobie radzić?

Polacy lubią żyć na kredyt. Chętnie zaciągają pożyczki na samochód, sprzęt AGD, RTV, wakacje, nie mówiąc nawet o mieszkaniu. I tak, nawet nie zauważając, zadłużamy się coraz bardziej. Wszystko jest dobrze, dopóki nie mamy kłopotów finansowych. Wystarczą jednak jakieś niepowodzenia, np. strata pracy czy choroba, i wtedy zostajemy z niespłaconymi długami oraz wierzycielami.

Postawa odpowiedzialna

Najważniejszą zasadą, gdy mamy kłopoty ze spłacaniem wierzytelności, jest nieunikanie odpowiedzialności za swoje długi. Odrzucanie telefonów z banku, brak kontaktu z wierzycielem i ignorowanie wezwań do zapłaty to najgorsza możliwość. W ten sposób narażamy się na coraz większe odsetki, sprawę w sądzie a nawet na wizytę komornika. Mając problemy finansowe, powinniśmy dojść do porozumienia z wierzycielem. W trudnej sytuacji możemy wnioskować o wydłużenie terminu spłaty, co zmniejszy ratę miesięczna lub wziąć wakacje kredytowe.

Porządkowanie wydatków

Będąc w pętli zadłużenia i chcąc się z niej wyrwać, przeanalizujmy swoją sytuację. Po pierwsze, nie zadłużajmy się więcej, zrezygnujmy ze zbędnych wydatków, np. z karty kredytowej czy wysokiego limitu na koncie, które pogłębiają nasze zadłużenie. Zastanówmy się, z czego jeszcze możemy zrezygnować, może z samochodu lub dodatkowego telefonu. Likwidacja takich zbędnych wydatków pomoże nam odzyskać jakąś część domowego budżetu.

Konsolidowanie zadłużenia

W sytuacji, gdy posiadamy kilka różnych zadłużeń, możemy skorzystać z kredytu konsolidacyjnego. Takie rozwiązanie pozwoli nam spłacić wszystkie dotychczasowe długi jednym kredytem, który możemy rozłożyć na dłuższy okres czasu, by mieć niższą ratę miesięczną. Jednak by dostać kredyt konsolidacyjny, nie możemy posiadać zaległości w spłacaniu rat, a także powinniśmy posiadać odpowiednie zabezpieczenie dla banku.

Firma windykacyjna

Gdy nasze długi zostały sprzedane firmie windykacyjnej, nie unikajmy windykatora, tylko negocjujmy warunki, można np. zwrócić się z prośbą o rozłożenie długu na mniejsze raty, zmniejszenie zadłużenia czy umorzenie odsetek karnych.

W trudnej sytuacji finansowej trudno o spokój, najczęściej wpadamy w panikę, jednak  tylko spokój i rozwaga mogą nas uratować. Nie traćmy głowy, tylko szukajmy rozwiązania naszych problemów.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam