Zanim zawnioskujesz o kredyt hipoteczny, popraw zdolność kredytową

2015-03-31 11:42:19

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest uzależnione w głównej mierze od naszej zdolności kredytowej. Warto jeszcze przed złożeniem wniosku dowiedzieć się, w jaki sposób można poprawić swój wynik. Im wyższa zdolność kredytowa, tym wyższą kwotę i lepsze warunki spłaty możemy uzyskać.

Od zdolności kredytowej zależy w głównej mierze to, czy uzyskamy kredyt. Zbyt niski dochód może spowodować, że dostaniemy odmowną decyzję i bank nie zgodzi się nam pożyczyć. Warto wiedzieć, jak zdolność jest obliczana w danej instytucji i co możemy zrobić, by poprawić swój wynik.

Od badania zdolności kredytowej nie uciekniesz

Każdy bank weryfikuje kredytobiorcę podczas procedury rozpatrywania wniosku kredytowego. Badana jest jego sytuacja materialna i zawodowa. Pod uwagę brane są także różnego typu wydatki i czynniki, które mogą mieć duży wpływ na wiarygodność klienta w oczach banku.

Kredyt jest przyznawany, jeśli analiza wykaże, że jesteśmy kredytobiorcami wiarygodnymi o stabilnej sytuacji, która pozwoli na spłatę zobowiązania wraz z odsetkami.

Na korzyść kredytobiorcy zadziałają:

  • Udokumentowane dochody. Najkorzystniejsza jest umowa o pracę, ale obecnie także dochody innego typu (np. umowy cywilnoprawne) są brane pod uwagę przez bank.
  • Niskie koszty comiesięcznych wydatków. Brak innych kredytów, kart kredytowych, alimentów i innego typu kosztów będzie dużym plusem.
  • Niskie koszty utrzymania rodziny. Im więcej z zarabianych pieniędzy zostaje nam w portfelu, tym nasza zdolność jest wyższa.
  • Pozytywna historia kredytowa.

Jak zwiększyć szanse na kredyt?

Aby znacząco zwiększyć swoje szanse w staraniach o kredyt hipoteczny, warto rozważyć poniższe sposoby na poprawę swojej sytuacji i podniesienie zdolności kredytowej. Oto lista działań, które znacząco wpłyną na kalkulacje związane z naszą zdolnością kredytową:

  • Wkład własny – im większy, tym lepiej. Zyskujemy wówczas w oczach banku, jako osoby zaradne i oszczędne. Poza tym nie musimy zaciągać aż tak wysokiego zobowiązania, jeśli posiadamy odłożone pieniądze.
  • Troska o historię kredytową – wszelkie zobowiązania starajmy się regulować w terminie. Negatywna historia kredytowa może całkowicie zamknąć nam drogę do kredytu.
  • Zmniejszenie limitów w kontach osobistych, rezygnacja z kart kredytowych – te czynniki obniżają naszą zdolność kredytową. Warto zrobić porządek w osobistych i domowych finansach. Zamknięcie nieużywanych kart, spłata obciążonych rachunków wpłynie bardzo korzystnie na naszą zdolność kredytową.

Jeśli to wszystko będzie wciąż niewystarczające, warto rozważyć zaciągnięcie kredytu wspólnie z rodziną. W wielu przypadkach jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które znacząco ułatwia starania o finansowanie w banku.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam