Zbyt niska kwota kredytu - co zrobić, by bank pożyczył więcej?

2015-04-08 17:31:06

Banki nie zawsze pożyczają tyle, o ile wnioskują klienci ubiegający się o kredyty. Swoją zdolność kredytową można jednak - stosując się do kilku zasad - poprawić.

O kredyty coraz łatwiej - wszystko dzięki obniżkom stóp procentowych, które zwiększają zdolność kredytową konsumentów. Dla banków w praktyce liczy się jednak nie tylko to, czy ubiegający się o kredyt ma niezbędną zdolność kredytową, ale i pozytywną historię w BIK-u. Jeśli ta prezentuje się pozytywnie, biorą pod uwagę wysokość i źródło dochodów wnioskodawcy oraz ich stabilność. Łagodniej potraktują osoby zatrudnione na umowę o pracę niż pracujące na tzw. umowach śmieciowych.

Liczą się nie tylko przychody, ale i wydatki

Pamiętać należy, że dla banków istotne są również wydatki ubiegających się o kredyty klientów, czyli miesięczny koszt utrzymania rodziny, utrzymanie auta oraz mieszkania. Przede wszystkim jednak liczą się spłacane raty. Jeżeli banki uważają, że zdolność kredytowa wnioskodawcy jest zbyt niska, mogą zaproponować niższą kwotę kredytu. Zanim udamy się do banku, warto wcześniej samemu obliczyć, na jaką kwotę kredytu nas stać i ewentualnie postarać się o zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Istnieje taka możliwość, należy tylko spełnić określone warunki.

 Pozbądź się krat kredytowych, limitów i kończących się pożyczek

Dobrze pozbyć się wszelkich zbędnych zadłużeń, które mogą wpłynąć na zmniejszenie zdolności kredytowej. Warto zrezygnować z karty kredytowej czy kredytu odnawialnego, zmniejszyć limity na koncie itd. Należy też wycofać się nawet z niewielkich pożyczek, które będą ograniczać zdolność kredytową. Jeśli zostały nam dwie niewielkie raty po 200 zł do spłacenia, uregulujmy zadłużenie wcześniej. To może w znacznym stopniu poprawić naszą zdolność kredytową przed wnioskowaniem o kolejną pożyczkę - tym razem na wyższą kwotę.

Sposób na wyższy kredyt hipoteczny

Jeżeli mamy zamiar starać się o kredyt hipoteczny, należy wcześniej zbierać pieniądze na jak najwyższy wkład własny. Obecnie obowiązuje 10-procentowy wkład własny, ale im więcej uda nam się odłożyć, tym lepiej. Wtedy rośnie nasza zdolność kredytowa, a sam kredyt będzie tańszy.

O kredyt na zakup nieruchomości warto starać się z członkiem rodziny. Najlepiej, jeżeli jest to osoba o ustabilizowanych dochodach i niemająca własnych zobowiązań finansowych. Ważne, aby pamiętać, że z chwilą wpłaty ostatniej raty kredytu osoba taka nie może mieć więcej niż 70–75 lat.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam