Zaciągasz kredyt na mieszkanie? Niech niskie oprocentowanie Cię nie zwiedzie

2015-03-12 14:07:46

Jeśli należymy do grona osób zastanawiających się nad skorzystaniem z kredytu mieszkaniowego, powinniśmy się mieć na baczności. Warto wykazać dużą czujność, by nie zostać zwiedzionym niskim oprocentowaniem i nie zaciągnąć kredytu, którego rata za kilka lat wyzeruje nasze konto.

Narodowy Bank Polski w marcu podjął decyzję o kolejnej obniżce stóp procentowych, co automatycznie przełożyło się na sytuację kredytobiorców. W związku z krokami NBP oprocentowanie kredytów - w tym hipotecznych - spada. Pozostał jednak problem leżący po stronie banków - w jaki sposób zrekompensować straty takim krokiem wywołane? W końcu niskie oprocentowanie to niski zysk dla banku.

Czekają nas podwyżki marż?

Gdyby na rynku był boom na kredyty mieszkaniowe, banki wtedy z pewnością zastosowałyby znaną taktykę podwyższenia marży kredytowej. Ta jest jedną z dwóch składowych, które wpływają na oprocentowanie nominalne kredytów. Drugim czynnikiem w przypadku kredytów złotowych jest WIBOR, zależny od stóp procentowych NBP. Jeśli więc WIBOR spada, często marże kredytów rosną, skutkiem czego oprocentowanie nominalne pozostaje ciągle na podobnym poziomie. W obecnej sytuacji rynkowej, która daleka jest od boomu, taki krok mógłby okazać się jednak dla banków karkołomny.

Sytuacja rynkowa, która nie prezentuje się najlepiej, wskazuje na to, że w najbliższym czasie banki nie podniosą w znacznym stopniu stosowanych marż kredytowych.

Rynek hipotek w I kwartale 2015 r.

Dane Biura Informacji Kredytowej oraz notowania Indexu PENGAB nie napawają optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok może być najgorszym od dekady, jeśli chodzi o sprzedaż kredytów mieszkaniowych. Obawy łagodzić może nieco lutowy wynik BIK Indeks-Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który wyniósł +2,8%, co oznacza, że zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w lutym było nieco większe niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Nadzieją na uniknięcie czarnego scenariusza osłabienia sprzedaży jest zachęta w postaci niskich stóp oraz dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych.

Sposoby rekompensaty niższych przychodów

Banki w sytuacji niskich stóp procentowych i niskiego popytu muszą jednak myśleć o swoich przychodach. Aby poradzić sobie z niespodziewanymi lukami w budżecie, mogą one podjąć szereg kroków. W pierwszej kolejności ulec zmianie - na niekorzyść klientów - mogą warunki udzielania kredytów gotówkowych, lokat oraz prowadzenia kont osobistych. To jednak nie wszystko.

W drugiej kolejności banki mogą zająć się kredytami mieszkaniowymi. Tutaj w szczególności uwaga zostanie zwrócone na różne koszty pozaodsetkowe (składki ubezpieczeń, opłaty kredytowe i prowizje).

Co na to konsument?

Jeżeli interesuje nas wzięcie kredytu mieszkaniowego, to czas ku temu jest jak najlepszy. Niskie stopy procentowe, niski popyt – te wskaźniki sprawią, że możemy uzyskać pożyczkę nie dość, że łatwiej, to jeszcze taniej. Sytuacja ta może się odwrócić za kilka miesięcy. Z drugiej strony nie wolno pozwolić sobie na brak dokładności przy analizie oferty. Może się wszak okazać, że bank próbuje „uzupełnić” przychody, zwiększając nieco opłaty dodatkowe.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam